Yurtdışı Telefon E Devlet Kayıt Nasıl Yapılır?

Yurtdışından telefon ya da farklı bir cihaz satın alındığında bu cihazların direkt olarak Türkiye’ye girmesinde sorun yaşanabiliyor. Bu cihazların gümrükten sorunsuz bir şekilde geçmesi için yapılması gereken birtakım işlemler vardır. Cihazların IMEI numarasının mutlaka e devlet portalına kaydedilmesi ve sizin üzerinizde görünmesi gerekiyor.

E devlete kaydı yapılmayan yabancı telefonlar gümrükten geçerken el konulma riski ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu işlemi bayilerin de yapıyor olması insanlara önemli bir kolaylık olsa da e devlet üzerinden kayıt yapmak hem pratiktir hem de ücretsizdir. Bayilere ekstra ücret ödemeden bu işlemi e devlet şifreniz ile siz de rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Yurtdışı Telefonu E Devlet Kaydı İçin Neler Gerekli?

Bayilere yüksek bedeller ödemeden telefonun IMEI numarasını e devlete kaydetmek istiyorsanız öncelikle bir e devlet şifresinin olması gerekiyor. Aynı zamanda bu işlemin telefonu Türkiye’ye getirmeyi düşünen pasaport sahibi tarafından yapılması ve e devlet şifresinin de ona ait olması gereklidir.

IMEI kayıt işlemi sırasında pasaport sahibinin e devlet şifresi bulunmuyor ise kişilerin PTT’ye başvuru yaparak e devlet şifresi alması gerekiyor. PTT e devlet şifresini çok düşük bir ücret karşılığında vermektedir. Şifrenizi aldıktan sonra mutlaka şifre yenileme işlemi yapmanız gerekiyor. Yenileme sonrasında kayıt işlemine başlayabilirsiniz.

 

Yurtdışından Alınan Bir Telefon Kaydı Nasıl Yapılmalıdır?

Yurtdışından alınan bir telefonun IMEI kaydının yapılabilmesi için öncelikle edindiğiniz şifreniz ile e devlete girmeniz gereklidir. TC kimlik numarası ve e devlet şifrenizi yazdıktan sonra ana sayfaya yönlendirileceksiniz. Ana sayfaya yönlendirildiğinizde ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Uzun uzun arama yapmak yerine yukarıda bulunan arama kısmına IMEI kaydet yazarak ilgili sayfayı arayın. Sayfa karşınıza geldiğinizde doldurmanız gereken bir forum bulunuyor.

Formu doldurduktan sonra kayıt işleminin ilk adımı tamamlanmış olur. Formu doldurma sırasında istenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Hatta tüm bilgileri doldurduktan sonra birkaç defa mutlaka kontrol etmeye de özen gösterin. Çünkü hatalı bir bilgi olduğunda IMEI kodu üzerinde yanlışı düzeltmek beklenildiğinden daha da zor olacaktır.

 

Yurtdışından Alınan Telefon Kayıtlarında Başvuru Formunun Doldurulması

Başvuru formu üzerinden birçok bilgi bulunuyor. Bu bilgiler içerisinde başvurunun türü ilk bilgilerden biridir. Burada başvuru türü olarak kendi adınıza ya da çocuğunuzun adına olacak şekilde bir seçim yapabilirsiniz. Daha sonra ise doldurulacak bilgiler arasında cep telefonu numarası, IMEI no 1, IMEI no 2, IMEI no 3 bilgileri girilmelidir.

Yurda giriş belgesinin türü belirtilmeli ve aynı zamanda bu belgenin hangi ülkeye ait olduğunu da yine form üzerinde yazmalısınız.  Belge no bilgileri de yine form üzerinde doldurulması gereken bilgiler arasında bulunuyor. Yurda giriş tarihi de özel olarak belirtilmesi gerekenlerdendir. Daha sonra IMEI harç ücreti ödenir. En son olarak kayıt sürecini tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.