Yapı Güçlendirme

Tarihi binaların restorasyonu, depreme dayanıksız binaların yenilenmesi, yapıya destekleyici kolonlar eklenmesi gibi bir çok işlem yapı güçlendirme konusu altında ele alınır. Depremin göbeğinde yaşayan ve depreme karşı hazırlıklı olmayan bir çok binaya sahip ülkemizde binaların yapılarının güçlendirilmesi ve depreme hazırlıklı hale getirilmesi son derece önemli bir durumdur.

Bir yapının güçlendirilmesinin ana sebepleri ömrü dolmuş yapı malzemeleri, çeşitli faktörlerden dolayı yapının hasar görmesi, yapının artık gereken koşulları sağlamamasıdır.

Yapı Güçlendirme Sistematiği Nasıldır?

Yapı güçlendirme işlemleri yapılmadan önce yapının birçok farklı yönden incelenmesi ve teftiş edilmesi gerekmektedir. Ardından sırasıyla;

  • Onarım/Güçlendirme Stratejisi
  • Onarım/Güçlendirme Stratejisi için malzeme seçimi
  • Onarım/Güçlendirme Stratejisi Uygulaması
  • Kontroller ve sonuç
  • İşlemleri uygulanır

Yapı Güçlendirme Sistemleri Nelerdir?

Polimerler son teknolojik gelişmeler ile günümüzdeki en sağlam, kullanışlı ve dayanıklı malzemeler haline gelmişlerdir. Yapı yapım ve onarımlarında da sıkça kullanılan polimer maddeler dikkatli seçilmelidir. Günümüzün önde gelen polimerlerinden “Lifli Polimerler” deprem ve hasarlara karşı üstün bir başarı göstermektedir.

Esneyebilen, bükülebilen, kırılmayan bir yapıya sahip bu madde binaların sağlamlığını arttırmakta önemli bir etkendir. Lifli Polimer ve bir çok farklı yapı güçlendirme malzemesi satın alabileceğiniz, global bir şirket olan Master Builders’ın internet adresine https://www.master-builders-solutions.com/tr-tr/fonksiyonlar-ve-uygulamalar/yapisal-guclendirme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.