Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Ülkemizde birçok kuruluş işlemlerde kullanmak üzere şahıslardan vukuatlı nüfus kayıt örneği istemektedir. Devletin bütün bakanlıkları, dış temsilcilikler, askerlik işlemlerinde, Milli Savunma Bakanlığı askere alma işlemleri sırasında, adli makamlar, adli işlemlerde sınırlı olmak kaydıyla kolluk birimleri, evlendirme işlemi yapan kurumlar evlendirme işlemlerini yaparken, sağlık kuruluşları ölüm işlemlerini yaparken nüfus kayıt örneği ister. Birçok yerde lazım olduğundan vukuatlı nüfus kayıt örneği nereden alınır sorusunu önem kazanmaktadır.

Burs başvurusu yapmak isteyen bir öğrenciden mutlaka nüfus kayıt örneği istenir. Öğrencinin ailesinin ve ailede bulunan bireylerin açık olarak görülmesi hedeflenir. Vize başvurusu yapan vatandaştan miras işlemlerini yapacak olana kadar birçok kişiden vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilir. Miras hakkında talepte bulunanın gerekli mercilere alt ve üst soyları belirten belgeyi sunmaları şarttır. Yüksek lisans yapacak mezundan emekli olacak çalışan dahi bu belge istenir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Vatandaşın aile ve kimlik bilgilerini içeren resmi belgeye vukuatlı nüfus kayıt örneği denilir. Önemli bir belge olduğundan birçok kurum tarafından talep edilir. Kamu kuruluşlarından herhangi birine başvuru yapıldığında, özel kurumlara başvuru yapıldığında, burs başvurusunda bulunulduğunda nüfus kayıt örneği isteneceği kesindir. Kurumlara gitmeden önce vukuatlı nüfus kayıt örneği nereden alınır olduğunu öğrenip belgeyi çıkarıp gitmek doğru olacaktır.

Kayıt örneğinde kişinin kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin, eşinin, çocuklarının kimlik bilgileri yer alır. Kısaca ailenin bütün fertlerine ait kimlik bilgilerini gösteren belgedir. Belgede doğum yeri, doğum tarihi, T.C kimlik numarası belli bir sırayla listelenmiştir. Burs başvurularında bazen öğrencinin velisinin vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir. Dikkat edilmeyip öğrenci kendine ait belgeyi götürebilir. Bu durum burs başvurusunun geçersiz olması anlamına gelir. Bundan dolayı burs başvurusu için istenen belgelere dikkat edilmelidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden ve Nasıl Alınır?

Yıllar öncesinde nüfus kaydı almak için muhtarlıklara gidilirdi. Muhtar belli bir ücret karşılığında belgeyi çıkarır ve isteyen vatandaşa verirdi. Sonralarında muhtarlıklardan değil kaymakamlık binalarında bulunan Nüfus Müdürlükleri’nden alınmaya başladı. Kaymakamlık binasına gitmek için bireylerin işinden veya okulundan izin alması gerekirdi. Çünkü başvuruların bizzat yapılması lazımdı. İzin sıkıntısının yanı sıra kaymakamlık binalarındaki uzun kuyruklarda ömür tüketilirdi.

Bir belge için nüfus müdürlüklerinde sıra bekleme devri e-devlet sisteminin hayata geçirilmesi ile sona erdi. Yerleşim belgesi, öğrenci belgesi ve daha birçok belgeyi almak arık çok kolay. Hiç yorulmadan, sıra beklemeden, izin almadan dakikalar içerisinde vukuatlı nüfus kaydı örneği e devlet uygulamasından alınabilir. Sırayla yapılması gereken işlemler;

  • E devlet sistemini ilk defa kullanacak olanların öncelikle PTT’ye gidip şifre alması gerekiyor. İlk defa şifre alınırken 2 TL masraf ücreti talep edilir. Şifre unutulur ve tekrar şifre alınırsa istenecek ücret 4 TL olacaktır. Bütün PTT şubelerindeki gişelerden şifre alınabilir. PTT’ye gitmek istemeyenler internet bankacılığı kullanılarak şifre alınabilir. E devletin anlaşmalı olduğu bankaların internet bankacılığı kullanılarak PTT’ye gitmeden şifre alınabilir.
  • Kimlik numarası ve şifre yazılarak sisteme giriş yapılır. Giriş yapmak için kimlik doğrulaması yapılması gerekir.
  • E hizmetler bölümüne girilir. E hizmetlerde nüfus ve vatandaşlık işleri tıklanır. Buradaki Nüfus Kayıt Örneği Belgesi sorgulama sekmesi tıklanır.
  • Tıklamadan sonra bilgilendirme yazısız çıkacak. Bilgilendirme yazısını okudum kutucuğu işaretlenir.
  • Birkaç satırlık bilgilendirme yazısı okudum olarak tıklanınca vukuatlı nüfus kayıt örneğinin neden istendiğine dair sorula sorulur. Çıkan cevaplardan uyan madde işaretlenir.
  • Sistem ekrana barkodlu olarak nüfus kayıt örneği belgesini getirecektir. Çıktısı alınarak belge istenilen yere ulaştırılır.

Yapılan işlemlerle Vukuatlı nüfus kayıt örneği nereden alınır sorusunun cevabı verilmiş oldu.  Bir günde yalnız bir tane kayıt örneğinin alınabileceği unutulmamalıdır ve belgenin süresi 1 aydır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.