Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Nüfus kayıt örneği olarak da bilinen bu belge de kişinin ve ailesinin bilgileri bulunmaktadır. Devlet ve özel kuruluşlar tarafından kişilerden belirli durumlarda talep edilen bu belgeye vukuatlı nüfus kayıt örneği de denilmektedir. Sürekli olarak talep edilen vukuatlı nüfus kayıt örneğinedir hususu da gündemimizi meşgul etmektedir.  Vukuatlı Nüfus belgesi kişinin kendi bilgileri, ailesinin ve 1. Dereceden akrabalarının çeşitli bilgilerinin bulunduğu resmi bir belge olmaktadır. Kişinin ve ailesinin bilgileri böylece ilgili kurumlara verilerek gerekli kontrollerin yapılması sağlanmaktadır.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinde kişinin ve ailesinin doğum yeri – tarihi, açık adres bilgileri, kadınlar için evlenmeden önceki kızlık soyadı, medeni durumlar ve kişilerin sağ – ölü olma durumları yer almaktadır. Bununla birlikte çifte vatandaşlık ve uyruk gibi durumlar da nüfus kayıt örneğinde yer almaktadır. Aile bilgilerini de içeren bu belgeye aile nüfus kayıt örneği de denilmektedir.

Kişinin şahsına ve ailesine ait özel bilgileri içeren bu belge resmi devlet kurumları tarafından sağlanmaktadır. Bundan dolayı resmi bir belgedir. Geçerlilik süresi boyunca kullanılabilmektedir. Kişinin kendisi, eşi, çocukları vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesini alabilmektedir. Önceden Nüfus Müdürlükleri ve Kaymakamlıklardan alınabilen vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi artık e – devlet üzerinden de kolayca alınabilmektedir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği bağlı bulunulan yani ikametgahınızın bulunduğu Nüfus Müdürlüklerinden şahsi başvurunuz ile alınabilmektedir. Önceden sadece bu şekilde alınabilen bir belge iken günümüzde devletin işlemleri kolaylaştırmak için geliştirmiş olduğu e – devlet üzerinden de kolayca alınabilmektedir. İnternetin hayatımızın her alanında olması, mobilizasyonun artması ve mobil uygulamalarla birçok işlemin gerçekleştirilebilmesi devlet işlemlerinin de bu alanlardan yapılabileceği anlayışını getirmiştir.

Gelişen teknolojik imkanlar ile internet erişimi bulunan herhangi bir yerden hiçbir yere gitmenize gerek kalmadan e – devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabilmektedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir? sorusu kadar merak edilen bir diğer hususta bu belgenin nasıl alındığı olmaktadır. Bununla birlikte vukuatlı nüfus kayıt örneği almanın en kolay yolu olan e – devlet üzerinden bu belgenin alınması işlemi aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Öncelikle e – devlet resmi web sayfasına giriş yapılmalıdır.
 • TC kimlik numaranız ve belirlemiş olduğunuz şifre ile kendi e – devlet hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Sonrasında sırasıyla E – Hizmetler, Devlet ve Mevzuat İşlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri ve son olarak da nüfus kayıt örneği seçilmelidir. Ayrıca vukuatlı nüfus kayıt örneği sayfasına erişebilmek arama çubuğuna nüfus kayıt örneği, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus kayıt gibi aramalarla da mümkün olmakta hatta daha kolay olmaktadır.
 • Nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama sayfasına girdiğinizde size sunulan metni okuyarak devam et butonuna tıklamalısınız.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgeniz işlem sonunda karşınıza getirilecektir. Buradan dokümanı PDF olarak cihazınıza kaydedebilirsiniz.

Görüleceği üzere e – devlet üzerinden birkaç işlemle basitçe vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabilmektedir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nerede Kullanılır?

Devlet kurumları ve özel kuruluşlar tarafından resmi işlemlerde genellikle istenen vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi olmaktadır. Bu kapsamda vukuatlı nüfus kayıt örneği;

 • Özel kuruluşların personel alımları
 • MSB asker alımı
 • Lisan, yüksek lisans ve doktora burs başvuruları
 • Vize işlemleri
 • Evlilik işlemleri
 • Bakanlık ve adli işlemler
 • Ölüm durumu
 • Tayin durumu
 • Emeklilik işlemleri gibi birçok konuda talep edilmektedir.

Görüleceği üzere resmi birçok işlem için talep edilen vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinin kullanıldığı birkaç alandan bahsetmeye çalıştık. Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir sorusu belgenin kullanım amaçları incelendiğinde daha iyi anlaşılmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.