Vergi Borcu Yapılandırma

Konut vergilerinden, trafik para cezalarına, motorlu taşıt vergi borçlarına kadar birçok borcu kapsayan vergi borcu yapılandırma, borcun belirli vadeler şeklinde taksitlendirilmesini sağlamaktadır. Vergi borcunun yapılandırılması, tüm borç tutarının ve oluşan borç cezalarının taksitlendirilerek ödenmesidir. 

Vergi borcu yapılandırma işleminizin gerçekleştirilmesi için tüm borç tutarınızın görüntülenmesini sorgulamanız gerekmektedir. Tüm borç tutarınızı öğrendikten sonra hangi vergi dairesine borçlu olduğunuzu öğrenip başvuru yapmanız gerekir. Vergi borcu yapılandırma başvurunuzu, borçlu olduğunuz vergi dairesine giderek ya da dilekçe ile posta gönderimi yaparak da gerçekleştirebilirsiniz. Artık günümüzde bütün işlemleri internetten yapabildiğimiz gibi vergi borcu yapılandırma işlemini de internet aracılığıyla yapabilmekteyiz. İnternetten vergi borcu yapılandırma işlemi gerçekleştirebilmek için Gelir Daire Başkanlığı sitesine giriş yapıp ‘İnternet Vergi Dairesi ‘ bölümünden sorulan kimlik bilgilerinin doğru şekilde doldurulmasıyla sayfada açılan başvuru formu doldurulur. Yapılandırılması gereken borç belirlenir ve ödeme bölümünden taksitlendirme seçenekleriyle birlikte işlem yapılır. Daha sonrasında hangi vergi dairesine borçluysanız, vergi dairesinin bağlı olduğu il ve ilçeyi de seçerek işlem onaylanması gerçekleşmiş olacaktır. Onay işleminin ardından açıklamanın olduğu bilgi ekranını okuyup kabul edilmesi ile vergi borcu yapılandırma işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Vergi borcu yapılandırma başvurusu belirli tarihler aralığında vergi dairesine giderek veya internet aracılığıyla sağlanmaktadır. Vergi borcunun yapılandırılması için başvuru yapmadan önce vergi borcunun sorgulanması gerekmektedir. Vergi borcu sorgulama işlemi ise akıllı telefonlardan, tabletlerden veya bilgisayarlardan yapılabilir. Gelir Dairesi Başkanlığı resmi sitesine, gib.gov.tr adresine giriş yaparak borç sorgulamanızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Vergi borcu sorgulamanızı yapıktan sonra sitede ki işlemleri adım adım takip ederek tüm kimlik bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra hangi vergi dairesine borçlu olduğunuzu öğrenebilirsiniz. 

Borçlu olduğunuz vergi dairesine, vergi borcu yapılandırma başvurusu belirli tarihler arasında yapılır. Bu tarihler arasında vergi borcu yapılandırmanız için başvuruyu yapmış olmanı gerekmektedir. Dilerseniz vergi dairesine giderek ya da dilekçe ile posta yolunu kullanarak vergi borcu yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Diğer bir başvuru yöntemi ise internetten form doldurmanız ile gerçekleşmektedir. Başvuru formunu doldurup onaylayarak başvuru yapılmış olacaktır.

Vergi borcu ödemelerinizi de vergi borcu yapılandırma başvurusu gibi bir ok yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz vergi dairesine giderek, PTT şubelerine giderek veya internet aracılığıyla yapacağınız ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. İnternet aracılığıyla yapılan ödemelerde kredi kartı veya banka kartı olmak zorundadır. Online ödemeler için kart bilgileri ve kart sahibi bilgileri yeterli olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.