UYAP Yargıtay dosya sorgulama işlemleri

UYAP Türkiye Cumhuriyetinde yargı kurulunun oluştuğu ve Avukat hakim savcı gibi kişilerin yargılama yaptıkları çevrimiçi yerlerdir. Daha öncesinde böyle bir sistem bulunmamaktadır fakat adliye yoğunluğu ve kişilerin telaşları nedeniyle ortamı yumuşatmaya yönelik UYAP isimli bir kanal açılmıştır. Bu bahsi geçen sistem UYAP sayesinde kişiler adliyeye gitmeden ya da bir avukat ile konuşmadan adına bir dava açılıp açılmadığını ve o davanın içeriğini net bir şekilde görebilmektedir. Bu durumdan sonra kişilerin eğer haklarında bir suç duyurusu varsa kendine atanan avukat ile birlikte delilleri bir araya getirmesi ve uygun bir savunma hazırlaması uzun süreceği için daha net bir savunma yapılabilir. Bu sayede suçu ile birlikte yargılanmadan temizle çıkabilmektedir, aynı zamanda Uyap içerisinde olan davaların büyük bir kısmına avukat atanmış olup avukatın atanması durumunda taleplerden bu durum değiştirilmektedir. Aksi halde dava bir başkasında görülecektir.

UYAP İçeriği

UYAP sadece ve sadece kullanıcıların halkın oluşturduğu bir şey değildir. Aksine avukatlarda site içerisinde iyi bir reklam yapabilmektedir. O nedenle hem vatandaşların hem de avukatların içerisinde olduğu bu sitedir. Avukatlar avukat oturumuna atılmaktadır, avukatlar kendimi vekillerinin işlemlerini takip etmek için sayfayı takip etmelidir.

Sayfa açan müvekkiller de pek çok yeni şey görecektir. Bu nedenle avukat ve müvekkili bu yeni gelişmeleri birlikte takip etmeli ve süreci birlikte yönlendirmeye çalışmalıdır. UYAP Yargıtay dosya işlemleri profesyonel anlamda tüm dosya ve işlemlerine bakmaktadır. İyisiyle, kötüsüyle ve ağır suçtan basit suça kadar pek çok dosyayı bu sitenin içerisinde barındırmaktadır. Avukatlar tüm müvekkili yorumlarını ve yargı bakamının olaya tahmini  yaklaşımı net bir şekilde görebilmektedir. Buna ek olarak müvekkil durumunda iyi bir şekilde takip ederek kendilerini davaya ve davanın kurtarıcısı olarak görmektedirler. Zor bir davaya denk gelmiş herhangi bir kişi çaresiz değildir aksine avukat ona gerekli her desteği sağlayacaktır. Bu destekler ne olursa olsun sizlere tam olarak sunulmaktadır. Hem vatandaşlar için hem avukatlar için sonuna kadar destek kapısını gerekli makamlar sağlamaktadır.

UYAP Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemleri Nasıl Olmaktadır

Kişiler, hayatında en az bir defa mahkeme sisteminin yürüyüşüne şahit olabilirler. Mağdur olduğunu düşünen tarafın mahkemeye gitmesi ile birlikte başlamaktadır. Daha sonrasında kalemler tarafından yazılan açıklamalar okunmakta ve savcı onayına sunulmaktadır. Savcının onayladığı işlemler mahkemeye dönüşmektedir. Tam olarak UYAP için de aynı durum söz konusudur.

UYAP Yargıtay dosya sorgulama işlemleri sayesinde kişiler kendi adlarına olan bir davanın olup olmadığını araştırarak öğrenmek istemektedir. Bu araştırma neticesinde eğer kendi adlarına bir dava var ise davayı kimin açtığı, davanın ne zaman açıldığı ve davanın hangi boyuta ulaştığı gibi bilgiler kişiler ile paylaşılacaktır. Buna ek olarak UYAP savcı değerlendirme işlemleri de benzer mantıkta yürümektedir. Haklı bulunan ya da mahkeme mercisine taşımaya denk olan konular mahkemeye taşınmakta ve kişiler tarafından duruşma süreci başlamaktadır. UYAP üzerinden dosya sonuçlanana kadar an be an dosyanın sonuçlarını izlemek ve bu sonuçlar doğrultusunda paylaşım yapmak mümkün olacaktır. Hem avukatlar hem de vatandaşların platformu dava sonuçlanana kadar kullanabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.