UYAP Vatandaş Hizmetleri

UYAP tamamen Bakanlığın ve üst kurumların idare ettiği bir sitedir bu site içerisinde hem avukatlar hem savcılar hem de vatandaşlar yer alabilmektedir. Kişilerin davalarını yönlendiren bu sistem sayesinde insanlar evlerinden adliyeye gitmeden de rahat bir şekilde sisteme kullanabilecek ve kendi haklarında var olan dosyaları basitçe öğrenebileceklerdir. Bu sistem son derece faydalı ve basit bir sistemdir fakat buna ek olarak en büyük artısı kişilerin onayları anlık bir şekilde takip etmesine dayanmaktadır.

UYAP’ın Sunduğu Hizmetler

İnsanlar kendi haklarında herhangi bir dava olup olmadığını, o davanın hangi aşamada olduğunu ya da dava konusunda daha sonrasında olabilecek gelişmeleri takip etmesine dayanmaktadır.  Uyap bundan birkaç sene önce kişilerin gereksiz meşgul etmemesi ve evden çıkmadan da adliye hakkında bilgi alınabilmesi sağlaması açısından yapılmıştır. Adliyelerdeki gereksiz kalabalıklar ve bunun dışında davası olmayanların bile sorgulama amacı ile gelmesi devletin bu imkanı sağlamasına sebebiyet vermiştir.

UYAP sitesinin en büyük faydası ise kişilerin sürekli bir biçimde kontrolü sağlamasıdır. Vatandaş hizmeti alırken sistemde var olan gerekli dosya var ya dosyaların yanı sıra avukat değerlendirmelerinde kendileriyle birlikte görebilmektedir. Sadece vatandaşların erişimi değil avukatların ve dosyalarında erişimi olan bu sistemde etkileşim çok sık yaşanmaktadır. Kişiler kendi dosyalarını hangi avukatının baktığını, dosyanın ne durumda olduğunu ve ilerleyen süreçte birlikte geçmiş sürecinde görebilmektedir. Onun dışında hakkında hiçbir suç duyurusu olmayan kişilerin de UYAP’tan kontrolü yapılabilmektedir.

UYAP vatandaş hizmetleri sadece hakkında suç duyurusu olan kişiler için değil tüm vatandaşları içindir bugün olmasa bile bir gün elbette suç duyurusu olabileceği sebebiyle tüm vatandaşlara adına hizmet vermektedir. Bu hizmet oldukça köklü durumsal kişilerin hakkında herhangi bir soruşturma ya da bir suç yoksa sayfada bu belirtilmektedir ve daha sonrasında da kişiler çıkış yapmaktadır. Bu sayfa sayesinde kişiler eğer bir davanın içinde ise davanın durumun İnce ayrıntıları ile birlikte görebilmektedir. En iyi yönlerinden bir tanesi de budur avukatlar ve savcılar gereksiz yeri rahatsız edilmemiş olacaktır. Bu nedenle de oldukça beğenilen ne sevilen bir uygulamadır. Uygulama sürekli gelişmektedir her zaman yeni bir güncelleme ya da yeni bir iyileştirme yapılmaktadır. Hakkında suç duyurusu çıkabileceğini düşünen ve bundan çekilen kişiler erkenden bu işi halletmek için uyarı takip etmeli ve aralıklarla uyuyup sayfalarından bakmalıdır. Her zaman herkesin mahkemeye verilecek ve dava edilecek diye bir şey yoktur bu Uyup’a bakmak için kişilerin bir şeyler yapması ve ceza olacağını düşündüğü bir şeyleri yaşaması gerekmektedir böyle bir durum yok ise yer sayfa karıştırılmamalıdır.

UYAP Kullanımının Yaygınlaşması

UYAP kullanıcıları son zamanlarda diğer dönemlere kıyasla çok daha fazla artmıştır. UYAP vatandaş hizmetleri konusunda bu kadar rağbet almasının sebebi karakola ya da savcılığa gidilmeksizin internet üzerinden dijital ortam vasıtası ile halledilmesidir. Çevrimiçi ortam izole ortamdır ve kişiler yine aynı şekilde dosyalarının durumu hakkında istedikleri kadar bilgi sahibi olabileceklerdir. Bu nedenle UYAP son günlerde biraz daha öne çıkmaktadır. Bazı internet siteleri veya numaralar hakkında açılan dava olup olmadığını bulma bahanesi ile kişilerden şahsi numaralar isteyebilir, bu numaralar asla verilmemelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.