Uyap Satış Sorgulama Sistemleri

Uyap yargı ağı bilişim sistemi olarak bilinen bir sistemdir. 81 ilde bulunan tüm yargı birimlerini birbirine bağlayan uyap sistemi ile yargısal ve icralık tüm dosyaları takip etmek daha kolay hale geliyor. Adliyelerde ki iş yükünü neredeyse yarı yarıya azaltan uyap sistemi sayesinde hem avukatlar, hem hâkimler hem de yardımcı yargı mensupları daha pratik ve hızlı çalışma imkânı buluyor. Uyap sistemi üzerinden alınabilecek bilgiler hem vatandaşların hem yargı mensuplarının hem de adliye personellerinin işlerini kolaylaştırmaktadır.

Uyap Adalet Bakanlığının hem taşrada hem de merkezde işlerini kolaylaştırmak adına kurulmuş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yargı süreçleri ya da hukuksal meseleler kurumlara gitmeden de takip edilebiliyor.

 

Uyap Sistemi İle Neler Yapılabilir?

Uyap sistemini kullanmak için sisteme giriş şifresi edinmek gerekiyor. Bunun için de sisteme üye olmak ve aktif olarak kullanıcı haline gelmek gereklidir. Uyap sistemi hâkimler, avukatlar, adliye personelleri ve vatandaşlar tarafından kullanılabilmektedir. Ancak herkesin kullanımı ve bilgilere ulaşımı farklı sistem kanalları üzerinden olmaktadır. Yargı personellerinin bilgiye ulaşımı farklı portallar üzerinden gerçekleştiriliyor. Örneğin avukatlar kendi meslek bilgilerini ve işlerini takip etmek için Avukat Portalı üzerinden işlem yapmak durumundadır.

Uyap ile yapılabilecek işler arasında çok geniş bir liste sayılabilir. Dava sürecini takip etmek, dava dosyası incelemek, davaların tarih ve saatini öğrenmek, hangi davanın hangi hâkimde olduğu bilgisine ulaşmak, icra konuları, avukatların kendi davaları için dosyalarındaki evrakları incelemek ve evrak eklemek en çok yapılan işlemler arasındadır. Uyap sistemi yargısal işlemlerin daha pratik şekilde yapılmasında son derece işlevseldir. Bununla birlikte icra dosyalarını da yine uyap üzerinden sorgulamak mümkün oluyor.

 

Uyap Sisteminde İcra İşlemleri

İcra mahkemeleri de Adalet Bakanlığına bağlı olduğundan icra dairelerinde de yapılan tüm işlemler uyap sistemine kayıt yapılmak durumundadır. İcra dosyalarının sorgulanması, icra tarihlerine erişim, kişilerin borç durumları ve daha birçok bilgi sistemler üzerinden kolayca ulaşılabilen sistemlerdir. Uyap sistemi üzerinden bilgi edinmek isteyenler için gerekli adımların izlenmesi yeterli olmaktadır. Uyap üzerinden çok yapılan işlemlerden birisi de satış işlemlerinin sorgulanmasıdır. İcralık durumda olan birçok mal icra daireleri tarafından açık arttırma usulü ile satışa çıkarılıyor. İcra satışlarının takibi için de uyap sistemini kullanmak her türlü bilgiye ulaşmada kişilere büyük avantajlar sağlıyor.

 

Uyap Sisteminde Satış Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uyap sistemi üzerinden satış sorgulama işleminin yapılabilmesi için yapılması öncelikle sisteme kayıt gerçekleştirmelisiniz. Kayıt sonrasında TC kimlik no ve şifre ile sisteme girebilirsiniz. Sisteme girişte karşınıza ana sayfa gelecektir. Ana sayfa üzerinden satış sorgulama işlemlerini bulmak zaman alabilir. Bunun yerine arama kısmına aradığınız konuyu yazmanız daha pratik olacaktır. Sonrasında satışa konu olan malları, mal sahibi bilgileri gibi bilgileri girerek gerekli sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.