UYAP Avukat Sorgulama İşlemleri

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının hayata geçirmiş olduğu UYAP merak edilen sistemlerden biridir. Adliyelerde ve hukuki konularda kullanılan UYAP sistemi Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan tüm birimlerin yapmış olduğu işlemlerin sorgulanabildiği ve görülebildiği sistemlerden biridir. UYAP birçok vatandaşın işini kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda adliyelerde işlerin daha hızlı ve düzenli şekilde yürümesini de sağlıyor. Karmaşık bir yapıya sahip gibi görünen UYAP sisteminden kişiler birçok bilgiyi rahatlıkla sorgulama imkânı bulabiliyorlar. Bu işlemlerden birisi de UYAP avukat sorgulama işlemidir.

 

UYAP Nedir?

UYAP kelimesinin tam açılımı Ulussal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak açıklanabilir. Gereken tüm teknolojik ilerlemeleri en iyi şekilde kullanan hem taşra hem de merkez teşkilatlarında ve dahi ilgili tüm kurumlarda yapılan yargı ve yargı destek birimlerinin bilgi işlemlerinin yürütüldüğü bir platformdur. UYAP yalnızca adliyeler içerisinde değil diğer kamu kurum ve kuruluşları ile de entegrasyon halinde çalışmaktadır.

 

UYAP Ne İşe Yarıyor?

UYAP işlevleri de merak edilenlerden biridir. UYAP sayesinde yargı ve yargı mensupları hakkında çok detaylı bilgiler edinmek mümkün hale gelmektedir. Eski arşivlenmiş verilere ulaşma imkânı sağlayan, birçok dava dosyasının takibini daha kolay hale getiren bir sistemdir. Yargısal konularda halkın en iyi destekçi platformlardan biridir denilebilir.

UYAP sayesinde 81 ile bulunan tüm Adalet Bakanlığı kurumlarının birbirine bağlanması sağlanmaktadır. Kişiler UYAP sayesinde adli sicil sistemi üzerinden sabıka kayıt belgelerini, mernis üzerinden nüfus kayıtlarını, adres kayıt sistemi üzerinden adres kayıtlarını sorgulayabilirler. Aynı zamanda Merkez Bankası üzerinden döviz kurlarını takip edebilir ve TAKBİS üzerinden tapu ve kadastro kayıtlarına kolayca ulaşabilirler. UYAP kullanımı sayesinde bilgilere ulaşmak çok daha kolay olmaktadır.

 

UYAP Üzerinden Avukat Portalı

UYAP üzerinden avukat sorgulama işlemi de yapılabilmektedir. Bu sistem sayesinde avukatlara online olarak yargı hizmeti verilmektedir. UYAP hizmetinden yararlanmak isteyenlerin Avukat Portalı üzerinden hizmet alması gerekiyor. Avukatlar internet üzerinden yargı dava dosyalarını ilgili hâkiminden inceleyebilme şansı elde ediyor. Bu dosyalara evrak ekleyebilir ya da yeni dava dosyası açabilirler. Aynı zamanda duruşmaların tarihlerini, dava harç ve masrafları konusunda da yine UYAP üzerinden edinme şansına sahip olabilirler. Kısacası UYAP avukatlar için son derece pratik uygulamalar sunmaktadır. UYAP avukat portalı bilgi sistemini ise barolarda kaydı olan tüm avukatlar kullanabilmektedir.

UYAP Avukat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

UYAP üzerinden giriş yapıldığında hangi davanın vekili olduğu ya da duruşmaların tüm detaylarını görme şansı bulunuyor. Ancak öncelikle UYAP’a kayıtlı olmak gereklidir. UYAP sistemine kayıt yaptırdıktan sonra Avukat Portalı sayfasına girilmesi gerekiyor. Sistemin arama kısmından da bu portala ulaşmak mümkün olmaktadır. UYAP avukat sistemine girdikten sonra istenilen şekilde sorgulamalar yapılabilmektedir. UYAP her bakımdan kullanıcı için kolaylıklar doğuran sistemlerdir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.