UYAP Avukat işlemleri

Bir önceki yazımızda Uyap’ın ne işe yaradığını ve vatandaşların UYAP sitesinden nasıl faydalanabilecekleri anlatmıştık. UYAP sitesi sadece vatandaşların kullanabildiği bir site değildir, aynı zamanda avukatlar da bu siteden faydalanabilmektedir. Site içerisinde kendi sorumluluklarını da olan davaları ve dosyaları görmekte bunun değerlendirmelerini istediği zaman sınırsız bir şekilde yapabilmektedir. UYAP avukat işlemleri aynı site üzerinden birkaç adımda yapılabilmektedir.

UYAP Avukat Bölümü Nasıldır?

UYAP Sitesi Avukat girişi yedi gün yirmi dört saat açık bir şekilde bulunmaktadır. Bu sayede de avukatlar çalışma saatlerini kendisi seçerek kendi bulunduğu kişilerin dosyalarını istediği zamanda bakabilmektedir. Avukatların bu sistemi kullanmasının en büyük nedeni de dosyalarının derli toplu olmasıdır. Kişiler hakkında tüm bilgiler bu sistemde var olacak ve avukat da bu sayede duruşmalara çok daha iyi hazırlanabilecektir.

Öncelikle bu sayfa kişilerin kısa bir özgeçmişini niteliğindedir ve bu da oldukça büyük bir önem olmaktadır. Avukatlar sadece buralarda çalışan ve adliyelerde duran kişiler değildir barolara bağlı da çok sayıda avukat bulunmaktadır. Bu baro avukatlarından bazıları ve hatta büyük bir kısmını UYAP üzerinden dava alabilmektedir, bu davaların sonuçlanmasında da yine büyük rol oynamaktadırlar.

UYAP sürecince avukatlar mahkemeleri daha iyi hazırlanmanın yanı sıra müvekkilleri ile de daha çok içli dışlı olabilirler. Onlara bu konu hakkında sorular sorabilir davayı kazanmaya yönelik çalışmalar yapabilirler. UYAP Sitesi üzerinde elbette ki avukat girişi halktaki bir vatandaşın girişi kadar çok olmamaktadır. Bunun nedeni hem avukatın kısıtlılığı hem de vatandaşın çokluğu olarak değerlendirilebilir. Her iki durumda da mesleği olan ilgi oldukça fazladır. Aynı zamanda da UYAP sadece avukatları değil bir miktarda savcıları bünyesinde bulundurmaktadır. Bu avukatın onayladığı 1 evreden bir sonraki evredir. UYAP avukat işlemleri gibi savcılık dosyaları da sistemin önemli bir parçasıdır.

UYAP’ın Faydaları Nelerdir?

UYAP kısa zamanda avukatların hayatına girse de pek çoğunu duruşmalarına kurtarmış durumdadır. O nedenle UYAP’tan bir dosyanın sahibi olan ya da var olan dosyalarını değerlendiren avukatlar çok daha kolay bir sistemde tüm dosyayı kendi önlerinde görebilmektedir. Sunduğu bu ayrıcalık sayesinde UYAP diğer platformlardan ayrılmakta ve bir tık daha önde olmaktadır. UYAP Avukat hesabından bir başka kişi tarafından asla kullanılamaz, bu mesleği bile tehdit edebilecek nitelikte olan bir durumdur. UYAP sadece vatandaş ve avukatları açık olduğu için kişilerin özelliklerini avukatlar görebilmektedir. Bu nedenle avukatların hesabının bir başkası tarafından kullanılması kabul edilemez bir durumdur. Bu konuda bir şikayet konusu açılır ve o zaman değerlendirmeyi alınabilir fakat UYAP tamamen avukatları açıktır, o nedenle vatandaşlar hizmet alırlarken karşılarındaki kişinin bir avukat olduğuna emin olabilir.

UYAP Hakkında

UYAP kullanımını profesyonel şekilde yaptıktan sonra son derece kurtarıcı bir uygulamadır. Özellikle iş yeri sahipleri, davalı olanlar ve avukatlar sistemi doğru şekilde kullanır ise o dava hakkında pek çok şeye oldukça hızlı biçimde erişilebilecektir. Bu da davada üstün olan taraf olmak için bilgi ve belge toplanmasına zemin hazırlamaktadır. Kullanımı son derece basit bir uygulama olduğu için kişileri zorlamamaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.