Televizyona İnternet Bağlama

Televizyon izlemek, gün içinde sürekli yaptığımız bir aktivite halindedir. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin ne kadar farklı ve eğlenceli mecralar ortaya çıkarsa çıksın televizyona olan ilgi azalmıyor. Yattığınız yerde izleyebileceğiniz televizyonda birçok kanalda birçok farklı yapım gösteriliyor.

Çizgi filmler, diziler, filmler, haberler, spor gündemleri, hava durumları gibi birçok farklı kategoride yayın yapan kanallar sayesinde, kişiler televizyonu daha çok izliyorlar. Ancak bir süre sonra dizilerin monotonlaşması, programların uzun süre yayında kalmasıyla sıkıcı olması sebepleriyle internet daha cazip geliyor. Özellikle Netflix gibi platformların çıkması televizyon izlenme sayılarını düşürebiliyor.

Televizyon Neden İnternete Bağlanır?

Televizyona internet bağlama artık çok sık yapılmaya başlanmıştır. Hem televizyon üzerinden Youtube, Netflix gibi uygulamaların kullanılması hem de istenilen filmin internet üzerinden kesintisiz izlenmesi televizyonda interneti avantajlı hale getiriyor.

Yeni sezon televizyonlar internet bağlantısı olacak şekilde tasarlanıyor ve herhangi bir bağlantı kurmanıza gerek kalmıyor. Yapmanız gereken sadece televizyon üzerinden WiFi ağına bağlanmak oluyor. Ancak televizyonunda bu özellik olmayan kişilerin birtakım işlemler yapması gerekiyor.

Televizyona İnternet Nasıl Bağlanır?

Televizyona internet bağlama için televizyonunuzun uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Sonrasında başvuracağınız yöntemlerden biri bazı uygulamalar kullanmaktır. Google Chromecast veya Miracast gibi uygulamalardan telefon bağlantısı kurarak televizyona internet bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda MHL ve SlimPort gibi HDMI çıkışı olan kabloları kullanarak da televizyona internet bağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. IOS işletim sistemine sahip olan bir Iphone kullanıyorsanız da Apple TV cihazını kullanmanız gerekir.

Televizyona Kablolu İnternet Bağlama

Kablolu internetinizi televizyonunuza bağlamak için modem veya router cihazınızla kablo bağlantısını oluşturmanız gerekiyor. Televizyonunuzun bağlantı standartlarını bilmeniz de bu işlemi yapmanız için gereklidir. Uygun sokete sahipseniz televizyonunuzda CAT5 ya da CAT6 internet kablosunu kullanarak internete bağlanabilirsiniz. İnternet bağlantısını desteklemeyen bir televizyona sahip olmanız durumunda da mini bilgisayar donanımlarını kullanabilirsiniz. Kablolu internetinizi televizyona bağlarken LAN soketi kullanılır.

Ağ kurulumunu yapabilmek için bağlantı yapılandırılır ve LAN çıkışlı televizyon Ethernet kablosu ile modeme bağlanır. Televizyon bağlantı özelliklerine bakılarak güçlü sinyal beslemesi sunan kablolu internet bağlantısı kurulmalıdır. Kesintisiz ve yüksek çözünürlüklü videoları izlemek ancak bu şekilde mümkün olur. Kablo kullanarak televizyona internet bağlamanız için ek bir kablo almanıza gerek yok. Televizyon çıkışında ağ girişi olmaması durumunda ise dönüştürücü almanız gerekir. Televizyonun markasına göre de izlenecek adımlar farklılık gösterir.

Telefondan Televizyona İnternet Bağlamak

Telefonunuz üzerinden televizyona internet bağlamak için bazı uygulamalar kullanmanız gerekir. Smart TV özelliğiyle Android cihazınızdan televizyona internet aktarabilirsiniz. Samsung marka telefonla ise Allshare uygulamasına girmeniz gerekiyor. Smart olmayan televizyona sahipseniz de Google Chromecast aygıtı alabilirsiniz. Buradan Quick Settings bölümüne gelerek Cast özelliğini aktif hale getirmeniz durumunda televizyonunuzu telefon üzerinden internete bağlamış olursunuz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.