TC Kimlik ile EDevlet Giriş

20 Nisan 2006 yılında resmen faaliyetlere başlayan e-Devlet hizmet kapısı internet sitesi artık insanların devlet dairesi kapılarında bir belge için kuyruk bekleme problemine son verdi. Ana amacı insanların bilgi, belge işlemlerini daha hızlı, daha kolay ve daha maliyetsiz halletmek olan e-Devlet sadece kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş imkânı sunuyor. Peki, şifremizi nasıl ediniriz? Çok basit bir işlem olan e-Devlet şifresi edinme işlemi sadece PTT’ye giderek şifre almanız gerekmektedir. Ardından size verilen şifreyi girip giriş yapıyorsunuz karşınıza ilk çıkan sekme şifrenizi değiştirin sekmesi oluyor. PTT’den aldığınız şifreyi e-Devlet’te sadece tek bir sefer kullanabiliyorsunuz. Sonrasında kendi belirlediğiniz şifre sizin şifreniz olacaktır. Şifre işlemlerini bitirdikten sonra e-devlet üzerinden birçok kurum veya uygulamaya erişim imkânı sağlayarak yararlanabilirsiniz. 

E-Devlet uygulaması şifrenizi belirlerken sizden birkaç işlemi özel olarak ayarlamanızı ister. Bunun sebebi şifrenizi sizin dışınızda kötü niyetli kimselerin edinmesini engellemektir. Bazı kötü amaçlı yazılmış yazılımlar tüm şifre kombinasyonlarını dener ve sonucunda şifrenizi elde eder. Bu da banka bilgilerinizin çalınması demek olabilir. Nasıl mı? Cevabı çok basit. Alt üst soy bilgisi ile anne kızlık soyadınızı öğrenebilir ve bankacılık işlemlerinde kullanabilir. İşte bu gibi basit durumların önüne geçilmeye çalışıldığı için e-Devlet uygulaması sizden şifreyi belirlerken en az 8 karakterden oluşmalıdır, yeni şifreniz tamamen rakamlardan ya da harflerden oluşmamalıdır, yeni şifrenizin içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve doğum yılınız olmamalıdır. Şifre seçimlerinde genellik harf ve rakamları karıştırarak oluşturduğunuz şifreler daha güçlü olacağı için başkaları tarafından da ele geçirilmesi mümkün olmayacaktır. Örneğin, bir varmış bir yokmuş gibi basit kelimeyi zor bir şifre haline getirmek için, 1V$1Y$ ifadesini kullanabilirsiniz. 

Unutkanlık günümüzün popüler hastalıklarındandır. Yoğun tempoda geçen günlerde şifre unutmanız mümkündür. Bunun için e-Devlet bünyesinde çözüm vardır. Şifremi unuttum kutucuğuna tıklamanız ve orada istenilen seçenekleri seçmeniz sonucunda telefonunuza SMS gelecektir bu mesajı da ana ekranda karşınıza çıkan yere yazıp tekrar yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. Tabi bu işlemi yapmanız için telefon numaranızın e-Devlet bünyesinde kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde geriye yapacak tek bir şey kalır o da PTT’ye giderek durumu söylemeniz ve yeni şifre edinmeniz. 

Hiç PTT’ye gitmeden e-Devlet girişi sağlamanız da mümkün. Hemen hemen herkes internet bankacılığı kullanır, işte bu durum sizi e-Devlet kapısına şifresiz sokabilir. Bu avantajdan faydalanmak için öncelikle e-Devlet ana ekranına geliyoruz. Üst menüde bulunan internet bankacılığı sekmesine tıklıyoruz. Kendi bankanız her ne ise logosunu bulup üzerine tık yapıyoruz. Bu aşamadan sonra tıpkı internet bankacılığına girer gibi girebilirsiniz. Ama sakın unutmayın devletin resmi siteleri haricinde hiçbir sitede bankacılık internet şifresini paylaşmayın.

Ayrıca E-Devlet kapısı bünyesinde bulunan uygulama ile şifre almak için gidebileceğiniz en uygun PTT kurumunu öğrenmeniz mümkün. E-Devletin arama kısmına en yakın PTT şube yazarak karşınıza çıkan sayfa da il ve ilçe seçerek tüm sonuçları alabilirsiniz. Hem şube yerini hem şube çalışma saatlerini de çıkan sekmede öğrenebilirsiniz. 

Önemli ve dikkat edilmesi gereken durumlardan bir diğeri, şifrenizin sizin dışınızdaki şahısların eline geçmesi. Bu durumda ilk olarak yapmanız gereken hemen şifrenizi değiştirmektir. Ardından savcılığa veya emniyete gidip durumu anlatıp suç duyurusunda bulunmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tip durumlar sizi hem maddi hem manevi zararlara uğratabilir, yıpratabilir. Çünkü e-Devlet bünyesinde size dair her bilgiye kolayca ulaşabilir ve bu kötü niyetli birisi elinde olursa başınıza birçok farklı bela bulaştırabilir. Dikkatli olun.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.