RTX Teknolojisi Nedir

RTX teknolojisi nedir sorusunun cevabını vermeden önce açılımını ve anlama geldiğini bilmek gerekir. RTX, Ray Tracing yani ışın izleme veya ışın takibi anlamına gelir. Kısaltmasında kalan “x” harfi ise Nvidia’nın kendi teknolojisine böyle bir isim koymuş. AMD, sadece Ray Tracing diyebilir ve ikisi de aynı anlama gelir.

Eski bir teknoloji olan RTX, oyunlarda yeni kullanılmaya başladı. Bunun sebebiyle eskiden ekran kartlarının Ray Tracing teknolojisi için yeteri kadar güçlü olmamasıdır. Öncelikle Render kelimesi çizilmiş ya da düzenlenmiş olan ham modeli program yardımıyla işleyerek resim veya video haline dönüştürmek anlamına gelir. Pixar da bunu yaparak oyunlardan daha kaliteli görsellik sağlıyorlar. Oyunlar, anlık olarak render edebildiği için kaliteli bir görsellik sunamıyorlar. Ekran kartları sayesinde yapılan bu render için ekran kartının gücü de önemlidir.

Oyunlar ve RTX Teknolojisi

Oyunlarda kısıtlı gerçek ışık kaynakları vardır. Örneğin güneş hareket halinde olduğundan dolayı araba sürereken veya yolda yürürken anlık olarak gölge göstermek zorundadır ve bu yüzden oyunlara koyulur. Güneş açısına göre de gölge uzunluğu, genişliği ve koyuluğu değişiyor. Oyunları yaparken de oyun geliştiricileri görsel hilelere başvuruyor. Örneğin bir oyunda eve girdiğinizde lamba var ancak ateş etseniz bile lamba kırılmıyor. Bunun sebebi evin içindeki gölgelerin doku olarak yapıştırılması olmasıdır. Böylece  ekran kartı lambanın gölgesini hesaplamak için çaba göstermiyor. Bu da oyundaki gerçeklik algısını yok ediyor.

RTX Neden Kullanılır?

RTX teknolojisi nedir sorusunun cevabını verdikten sonra neden kullanıldığına bakacak olursak; hilelerle sahte gölgeler yapmak yerine gerçek hayattaki gibi yansıma, ışıklandırma ve gölgeler elde etmek için diyebiliriz. Işın izleme yapabilen Ray Tracing, güneşten çıkan ışığın yansımalarının ışınlarını takip edebilme kabiliyetine sahiptir.

Grafiklerde olağanüstü bir gerçeklik sağlayan RTX teknolojisi sayesinde oyunda giydiğiniz mavi tişörtün güneş ışığından cama yansımasını bile görebilirsiniz. Suların yansımalarını, yağmurda oluşan yansımalar gibi birçok gerçek yansıma bu teknoloji sayesinde elde ediliyor.

RTX Teknolojisi ile Neler Yapılabilir?

RTX teknolojisi nedir ve ne için kullanılır sorularına cevap bulduktan sonra sırada bu teknoloji ile neler yapılabileceği var. Bir örnek verecek olursak herhangi bir oyunda arabadan çıkan ateş efektinin ve gökyüzünün yansımasının gözünüzden yansıdığını görebilirsiniz. Oyundaki karakterinizin gözünde, tüm ışık kaynaklarının yansıması RTX teknolojisi sayesinde görülebilir. Anlık olarak sürekli yansıma hesaplanabilir. Bu teknoloji birçok oyunda da kullanılmaya başlanmıştır. Bu oyunlar Atomic Heart, Battlefield V Call of Duty: Modern Warfare, Control, Cyberpunk 2077, DOOM Eternal, Dying Light 2, Enlisted, Justice, JX3, MechWarrior 5: Mercenaries, Metro Exodus, Minecraft, ProjectDH, Quake II, Shadow of the Tomb Raider, SYNCED: Off-Planet, Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, Watch Dogs Legion, Wolfenstein: Youngblood olarak sayılabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.