Rtx 3000 Serisi Ne Zaman Çıkar

Bilgisayar oyuncularının merak ettiği RTX 3000 serisi ne zaman çıkar sorusunun cevabı ortaya çıktı. 17 Eylül tarihinde çıkacağı söylenen RTX 3000 serisi, 2080 modelinden çok daha yüksek performansta olacak. Nvidia geçen sene RTX ismini verdiği yeni teknolojiyle oyuncuları bir araya getirmişti. Oyundaki yansımaların gerçekçiliğini arttıran teknolojinin kullanılabilmesi içinse RTX 2000 serisi ekran kartlarını tanıtmıştı. Oyunlarda daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulması sebebiyle ara seri olarak çıkan SUPER serisi de yine çok sevilmişti. Şimdiyse söz konusu olan Nvidia RTX 3000 serisi.

 

RTX 3000 serisi, PlayStation 5 ve Xbox yeni nesil oyun konsollarının kullanım ömürlerini bir hayli azaltacak. Ekran kartı teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle konsolların ömrünün kısalacağı söyleniyor. Ekran kartında GA103 grafik çekirdeği ve 3480 Stream işlemcisi kullanılacak. Aynı zamanda 320- bit verili 10GB GDDR6 bellek de yine bu seride olacak. GA104 grafik çekirdeği sayesinde ekran kartı da daha fazla güçlenecek.

 

RTX 3000 Serisi Fiyatı

 

RTX 300 Serisi ne zaman çıkar sorusundan sonra fiyatı da merak konusu. Türkiye’deki kuralların katılaşması sebebiyle RTX serisinin fiyatı da yüksek bekleniyor. Şu an RTX giriş seviyesi olan RTX 2060 serilerinin fiyatları bile yaklaşık 3500 TL iken, yeni çıkan seri oyuncuların hoşuna gitmeyecek gibi duruyor. Son çıkan tepe modellerin Türkiye’deki satış fiyatlarının 15.000 TL olması bekleniyor.

 

RTX Teknolojisi ile Neler Yapılabilir?

 

Nvidia sayesinde oyunlardaki sahte gölge ve sahte ışık dönemi sona erdi. Artık gerçek yansımalar, ışıklandırmalar ve gölgelendirmeler oyunlarda bulunarak gerçek bir oyun tecrübesi yaşamanıza imkan sağlayacak. Ray Tracing, ışın izleme anlamına gelen ve yansımaların ışınlarını takip edebilen bir teknolojidir. Oyunlardaki güneş, ışık gibi yansımaların gölgeleri yapay olarak gösterilir ve siz bu gölgeleri yok edemezsiniz. Bu da oyunun yapay olduğunun farkına varmanızı sağlayarak oyun keyfinizi bozar.

 

RTX teknoloji sayesinde tüm bu yansımlar gerçeğe dönüşüyor. Örneğin bir oyundaki güneş efektinin yansımaları hesaplanarak gölgelere dönüştürülüyor. Güneşin hareket etmesi halinde gölgeniz de hareket ediyor. Tüm bu hesaplamaları yapabilen RTX teknolojisi, oyuncuları sevindirecek.

 

Oyunlarda RTX Teknolojisi Neler Vadediyor?

 

Oyunlarda kullanılan RTX teknolojisi gerçek bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Bu yüzden de oyuncular RTX 3000 serisi ne zaman çıkar  diye merak ediyor. Oyundaki tüm yansımaları gerçek bir şekilde hesaplayan teknoloji güçlü bir ekran kartına da ihtiyaç duyuyor. Hatta oyundaki karakterinizin gözlerinin içerisindeki yansımaları bile görebileceksiniz.

 

Önünüzde bir araba yanıyorsa yangının alevlerinin yansıması RTX teknolojisi sayesinde göz merceğinize yansıyacak. Çok uçuk olan bu örnek takımca oynanan oyunlarda çok fark edilir düzeyde olmasa da tek kişilik oyunlarda oyun hazzını arttıracak gibi duruyor. RTX destekli birçok oyun var ve bunların gerçekçiliği daha fazla oynanmalarına da sebep olacak. Son teknoloji RTX teknolojisi oyunculara gerçeklik algılarını güçlendirecek bir oyun hazzı vadediyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.