Ramazana Özel İftar Sofraları Hazırlamanın Püf Noktaları

Ramazan ayı Müslüman ülkelerde manevi atmosferin en yoğun şekilde yaşandığı dönem olup, bu dönemde insanlar ibadetlerini başta oruç olmak üzere daha yoğun atmosferde yapmaktalar. Özellikle yaz aylarında ki Ramazan ayında oruç tutan insanlar yaklaşık 17 saat oruç tuttukları için iftar sofralarını daha özenli hazırlamaktalar. Bu zaman içinde ramazana özel iftar yemekleri hazırlanmaktadır.

Ramazana özel iftar yemekleri hazırlamak vücudun uzun süre aç kaldığı için nefsin tüm isteklerini sofralara yansıtılması demektir. Özenle hazırlanan iftar sofralarında çorbalar, börekler, tatlılar, et ve tavuk yemekleri bin bir zahmetle iftara saatler kala hazırlanmaya başlar. Ramazan ayı döneminde gerek televizyonlarda gerekse de gazetelerinde ramazana özel iftar yemekleri hakkında insanlara ayrıntılı olarak bilgi sunulur.

Ramazana Özel Sofralarının Manevi Dünyaya Kattığı Güzellikler Nelerdir

Ramazan ayının manevi atmosferinin getirdiği huzur insanların birlik ve beraberlik içerisinde oturduğu iftar sofralarına yansıtılır. Ramazana özel iftar sofralarının olmazsa olmazı hurma olmuştur.  Ramazana özel iftar sofrası hazırlarken uzun süre vücut aç kaldığı için rahatsızlık verici yemeklerden ve aşırı yemek yemekten kesin olarak kaçınılmalı iftar sofraları buna göre kurulmalıdır.

Ramazana özel iftar yemekleri hazırlarken hanımlar tüm maharetleri bu dönem konuşturarak iftar sofralarının zengin olması sağlar.İftar sofraları hazırlarken dikkat edilmesi gereken husus israftan uzak durmaktır. İnsanları yiyebilecekleri kadar iftar sofraları hazırlamaları gerekir. Ramazana özel iftar sofralarında yine şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilmesi son dönemlerde oldukça yaygındır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.