Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları

Üniversitede güzel bir bölüm okuyarak hayata atılmak pek çok öğrencinin hayalini oluşturmaktadır. Öğrenciler bu hayallerini gerçekleştirmek için çalışıp sınavlara girer ve almış oldukları puanlar ve tercihler doğrultusunda yerleştirmeleri yapılır. 2019 TYT – AYT sınavlarına girmiş olan öğrenciler için de üniversitelerin ve bölümlerin taban puanlarını bilmek önemlidir. Zira bu şekilde kendi tercihlerini şekillendirmektedirler.

Sınavda alınan puanlar ile bölümlerin taban puanları genellikle bir sene öncesine göre kontrol edilmekte olup ufak oynamalar yaşanabilmektedir. Okul öncesi öğretmenliği taban puanları söz konusu olduğunda da öğrenciler, bu puanları ve etkenleri göz önüne alarak tercihlerini gerçekleştirmek durumundadır. Taban puanları öğrencilere bölüme kabul edilip edilmeyecekleri hususunda genel bir fikir vermesi dolayısıyla oldukça önemlidir.

ÖSYM’nin açıklamış olduğu sonuçlar doğrultusunda öğrenciler de isteklerine ve puanlarına göre en uygun üniversite ve bölüm arayışına girişmektedir. Bölüm seçerken özenli ve dikkatli davranmakta yarar vardır. Öğrencinin yeteneği, ilgisi ve elbette puanı doğrultusunda seçimler yapılırken taban puanları da dikkate alınarak tercihler yapılmalıdır. Taban puanın çok altında puanı olanlar o bölümü yazarken iki kere düşünebilir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları Ve Üniversitelere Göre Değişimi

Üniversitede okul öncesi öğretmenliği bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin kullanmaları gereken puan türü sayısal olduğundan buradan tercih yapmaktadırlar. Ülkede pek çok yeni ve eski üniversite bulunduğundan ötürü bunların aynı bölüme istedikleri puanlar da değişiklik gösterebilmektedir. Batıdaki üniversiteler daha yüksek okul öncesi öğretmenliği taban puanları isterken Doğudaki üniversiteler nispeten daha düşük puanlarla öğrenci alacaktır.

Okul öncesi öğretmenliği bölümünde okuyabilmek için puanın yanı sıra başarı sıralamasının da çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Sıralamalardaki değişimler puanlara da yansıdığından bu detay atlanmamalıdır. Zira puan taban puandan düşük olsa bile sıralama iyiyse bölüme kabul edilme ihtimali artmaktadır. Üniversitelerin eğitim standartları da puan ve başarı sırasında etkili olmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları İçin Yök Atlas Tercih Robotu Kullanımı

Taban puanlarına ulaşmak ve tercihlerde fikir edinmek için en çok kullanılan yer YÖK Atlas Tercih robotu olup bu platformdan konuyla alakalı pek çok bölümün araması yapılabilmektedir. Üniversite seç kutucuğuna araştırılan üniversitenin ismi yazıldığında o üniversitenin lisans programları liste şeklinde karşınıza gelecektir. Detaylı bilgi için programın üstüne tıklamak yeterli olmaktadır.

Bu platformdan diğer bir araştırma şekli de ‘program seç’ kutucuğuyla yapılandır. Buraya okumak istenilen bölüm ya da program yazılır ve bu programın hizmetini veren üniversiteler bu şekilde sıralanmış olur. YÖK’ün yayımladığı bu tercih robotu, okul öncesi öğretmenliği taban puanları için de oldukça yararlı olmaktadır. Ayrıca kontenjan ve yerleşen sayısı gibi bilgilere de buradan ulaşılabilmektedir.

Kullanımı oldukça kolay olan bu tercih robotunun vasıtasıyla öğrenciler, taban başarı sıraları, puan türü değişmiş olan bölümlerin eski puan türlerindeki başarı sıralarına, burs oranlarına, bulunulan şehre, üniversitenin türüne, öğretim türüne göre arama yapma imkanları elde etmektedir. Doğru yapılan tercihlerde bu bilgilerin etkisi büyüktür.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.