Nüfus Kayıt Örneği Alma

Bireylerin nüfus kayıtlarının bulunduğu resmi evrak nüfus kayıt örneği olarak isimlendirilmektedir. Esasında nüfus kayıt örneği bireyin ailesiyle birlikte kayıt olduğu kütüğü gösterir resmi bir belge niteliğindedir. Nüfus kayıt örneği belgesinde, kişinin kimlik ve aile bilgilerine yer verilmektedir. Nüfus Kayıt Örneği Belgesi’ni gerek kamu gerekse özel kamu kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli işlemlerin yapılabilmesi için talep edilmektedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun belirlenen uygun maddeleri göz önüne alındığında, alt ve üst soylar ile ilgili nüfus kayıt örnekleri için kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini gösterenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan belgeyi almaya yetkilidirler.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Hayatımızda e-devlet yokken nüfus kayıt örneği belgesini alabilmek için kaymakamlık binalarında bulunan nüfus müdürlüklerine kişiler kendileri giderek başvuru yapması gerekiyordu. Fakat e-Devlet sisteminin oluşturulması ile beraber nüfus müdürlüğüne gitmemize hiç gerek kalmadı. Bu sayede belgeyi almak için işimizi veya okulumuzu bırakıp, saatlerce sıra beklemeye gerek kalmadı. Bu sayede kişinin hiç yorulmadan, hiçbir çaba sarf etmeden nüfus kayıt örneği belgesine dakikalar içerisinde e-devletten Nüfus Kayıt Örneği Belgesine ulaşması sağlanabilir.

Nüfus Kayıt Örneği düzenlendiği tarihten itibaren geçerlilik süresi içinde kullanılmazsa bu belgeler geçerliliğini yitirir. Bu süreler kullanılacağı alanlara göre farklılık gösterebilirken, Bakanlık bu süreyi 30 (otuz) güne kadar kısaltma yetkisine sahiptir.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi e-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Şimdi e-Devlet üzerinden nüfus kayıt örneği belgesini nasıl alabileceğimizi adım adım açıklayalım.

  • E-devlet sistemine “www.turkiye.gov.tr” adresinden giriş yapıyoruz.
  • Kullanıcı adımız ve şifremizle sisteme giriş yaparak adres doğrulaması yapmamız gerekmektedir.
  • İster arama çubuğuna nüfus kayıt örneği yazarak, istersek https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama  adresini direk adres çubuğuna yazarak sorgulama sayfasına giriş yapmalıyız.
  • Ya da ana sayfa da e-hizmetler bölümünde Devlet ve Mevzuat Hizmetleri bölümünde yer alan nüfus ve vatandaşlık işleri altında yer alan Nüfus Kayıt Örneği Belgesi sorgulama sekmesine tıklayınız.
  • Açılan Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’nde bulunan Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama ekranın da bir kaç maddelik bilgilendirme yazısı yer almaktadır. Altta bulunan “bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu işaretliyoruz. Daha sonra Devam Et seçeneğini tıklıyoruz.
  • Bir sonraki sayfa da Sorgulamaya esas bilgilerimizin bulunduğu ekran gelecektir. Bu ekranın üstü tarafında bize ait bilgiler yer almaktadır. Bu ekranda Nüfus kayıt örneği tipi, Eski eş listele, Vukuatlı Belge(Olayları Göster) ve Belgenin neden verileceği gibi seçenekler yer almaktadır.

Nüfus Kayıt Örneği Tipi altında yer alan seçenekler aşağıdaki gibidir.
Kişi Kayıt Örneği: Sadece kişinin kendisine ait verilerin yer aldığı kayıtlardan oluşmaktadır.

Aile Kayıt Örneği: Nüfus Kayıt Örneği alacak kişinin kendisi, eşi, çocukları ve varsa eski eş / eşlerine (isteğe bağlı) ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.

Nüfus Aile Kayıt Örneği: Bireyin kendisi, eşi, çocukları, anne / babası ve eski eş / eşlerine (isteğe bağlı) ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.

Eski eş listele seçeneğinde Evet diyerek kişinin daha önceki evliliklerinin de belgeye eklenmesi sağlanabilir. Eğer Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği istiyorsak, altta yer alan Vukuatlı Belge(Olayları Göster) seçeneğini Evet olarak işaretlemeliyiz. Evet olarak işaretledikten sonra sistem barkodlu olarak nüfus kayıt örneği belgesini çıkaracaktır ve barkodlu belgenin çıktısını almakta mümkündür. Unutulmaması gereken diğer bir husus ise bir gün içerisinde yalnızca bir kez belge oluşturulur ve süresi bir aydır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.