Motorlu Taşıtlar Vergi Borç Sorgulama

Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik şubelerinde kayıtlı bulunan tüm motorlu taşıtlardan alınan vergi çeşididir. Motorlu Taşıtlar Vergisi aracınızın  bir çok özelliğine göre hesaplanarak tutarı belirlenir. Aracınızın motor hacmi, cinsi, yaşı, koltuk sayısı vb. özellikleri göz önünde bulundurulur. Otobüs, kamyon, otomobil, kamyonet ya da minibüs ise ona göre vergi borcu hesaplanır.

Senede iki kere Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmektedir. İlk vergi ocak ayında ödenirken bir diğer vergi temmuz ayında ödenmektedir. Yılın ilk zamanlarında en çok merak edilenler arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin tutarı yer almaktadır. Borç tutarınızı merak ediyorsanız, Gelir İdare Başkanlığı’nın online sitesinden kolaylıkla öğrenebilir hatta işlemlerin adım adım takip edilmesiyle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdare Başkanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi dahilinde tüm geçmiş senelerde ki borç tutarınızı görebilmenizi sağlamaktadır. Borç tutarınızı öğrendikten sonra belirli anlaşma bankalarının taksitlendirme imkanını kullanarak da ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  Anlaşmalı bankalarla yapılan taksitlendirme imkanı ile ödeme yapmak internet bankacılığı aracılığıyla da mümkün. İnternet bankacılığında, Motorlu Taşıtlar Vergi borcunuzu sorgulayıp ödeme yöntemlerinin adımlarını takip ederek de işlem yapabilirsiniz.

Bir diğer Motorlu Taşıt Vergi borcunun sorgulanması da bulunduğunuz il ve ilçede olan vergi dairelerine giderek yapılmaktadır. Vergi dairesine giderek aranızın plakasını söylemeniz ya da ruhsat ile birlikte görevli kişilerin yardımıyla da güncel borç tutarınızı veya geçmiş borç tutarınızı öğrenebilir ve ödemenizi yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergi Borcunun Ödenmemesinde Neler Olur?

Motorlu Taşıt Vergi borcunun ödenmemesi durumunda borç üzerine faiz eklenmektedir. Vergi borcunun ödenmesi gereken tarihten itibaren borcun her gecikme gününe göre faizler uygulanmaktadır. Gecikme zammı olarak belirtilen faizler Motorlu Taşıtlar Vergi ödemenizin üzerine eklenmektedir ve borç miktarı giderek katlanmaktadır. Bu borç miktarının giderek katlanması halinde hala ödeme gerçekleştirilmediyse Maliye Bakanlığı tarafından bir uyarı yapılır. Uyarının dikkate alınmaması söz konusunda, vergi daireleri hesaplarınıza haciz koyabilir. Tüm borcun bu şekilde ödenmesini sağlayabilir. Ya da aracın bağlanması söz konusu olabilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödeme tarihlerini takip ederek borcunuzu zamanında tahsil etmeniz gerekiyor. Aksi takdir de her ay gecikme zammı eklenebilir. Sonuç aracınızın bağlanmasına kadar gelebilmektedir.

Dediğimiz gibi Motorlu Taşıtlar Vergi borcunuzu Gelir Daire Başkanlığı sitesinden, internet bankacılığı veya bulunduğunuz konuma en yakın vergi dairelerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Online ödemelerle, anlaşmalı banka kartlarının taksitlendirme imkanlarından yararlanarak ödemenizi yapabilirsiniz. Motorlu Taşıt Vergi borcunuzu gecikme zammı eklenmeden tahsil etmeniz, faizlerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.