Korona Sırt Ağrısı

Koronavirüs solunum yolu ve damlacık yoluyla bulaşan kolaylıkla insandan insana geçebilen bir virüs çeşididir. Uzman kişiler üzerinde inceleme ve araştırmalar yapmaya devam etmektedir. Henüz hakkında bilinmeyen birçok konu vardır. Nasıl bulaştığı ve belirtileri dışında birçok bilinmeyen yönü mevcuttur. Koronavirüs’ün halen bilinmiş bir tedavisi yoktur. Tedavisinde uygulanacak herhangi bir ilaç yoktur. Tedaviler genellikle rahatlatıcı etki yapmak amacıyla yapılmaktadır. Kişiden kişiye değişen çok çeşit belirtisi mevcuttur. Korona sırt ağrısı birçok belirtisinden sadece bir tanesidir.

Koronavirüs’te Eklem ve Kas Ağrısına Bağlı Sırt Ağrısı

Koronavirüs’e yakalanan çoğu kişide ilk belirti olarak eklem ve kas ağrısının yanında sırt ağrısı görülmektedir. Korona sırt ağrısı çok yaygın görülen belirtiler arasında yer alır. Sırtı ağrıyan birey şüphelenip korona testi yaptırabilir. 2019 yılının son ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı başardı. Türkiye’de de etkileri halen devam etmektedir. Koronavirüs ile mücadelede çeşitli önlemler alınmaya devam edilmektedir. Koronavirüs ile mücadelede en önemli etken ise maske ve mesafe olarak karşımıza çıkıyor. Bunla birlikte hijyenin de önemli bir noktada olduğu koronavirüs yayılımı halen hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Koronavirüs’ün Bilinen En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Solunum yolu ile bulaşan bir virüs olduğundan çoğu belirtisi üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı belirtileri ile örtüşmektedir. Birçok kişi hiç bir belirti göstermezken çoğu kişi de ağır geçirmektedir. Çok çeşit belirtisi olan koronavirüsün mutasyona uğramasıyla birlikte belirtileri ve şiddeti değişkenlik göstermektedir.

Koronavirüs’te Ağrı Kesicinin Fayda Etmediği Ağrılar

Son günlerde hemen hemen herkeste eklem ve kas ağrıları ile birlikte sırt ağrısı da görülmeye başlandı. Bununla birlikte koronaya yakalanan bireyler koronada ağrılar nasıl oluyor, ağrı kesicinin hangisi iyi geliyor, korona sırt ağrısı nasıl geçer gibi sorulara cevaplar arıyor. Koronavirüs kişiden kişiye değişkenlik gösterse de bilinen en sık belirtileri:

  • Düşmeyen ve aşırı yüksek ateş
  • Kuru ve sürekli seyreden öksürük ve bunun sonucunda oluşan boğaz ağrısı
  • Eklem ve kas ağrısına bağlı gelişen sırt ağrısı
  • Mide bulantısı ve sonucunda meydana gelen kusma

Tat ve koku alma kabiliyetini geçici olarak kaybetme de belirtileri arasında yer alıyor.

Koronavirüs’te Ağrılar Hangi Bölgelerde Olur?

Koronavirüs hastalarında görülmekte olan kas ve eklem ağrısı şiddeti ve bölgeleri kişiden kişiye değişmektedir. Virüs bir bölgede hissedilmeye başladıktan sonra tüm vücudu esir alabilir. Koronavirüs’e yakalanan kişiler günlük işlerini yapamayacak kadar çok ağrı çekebilir. Korona sırt ağrısı veya koronavirüse bağlı gelişen diğer ağrıların sebebi henüz bilinmemektedir. Bir çeşit enfeksiyon hastalıkları bölümüne girmekte olan koronavirüste bu tür eklem ve sırt ağrıları görülmesi normaldir. İltihaba yol açan koronavirüs ağrılara sebep olabilir veya damarlarda meydana gelen pıhtılaşma da ağrıların en önemli sebebi olabilir.

Sırt Ağrısının Boyutu Ve Tedavisi 

Kas ve eklem ağrılarının hissedilmeye başlanması genellikle sırt, kol ve bacaklar ile başlamaktadır. Hiç bir darbe almadan veya zorlama olmadan gelişen ağrılar giderek şiddetlenir. Ağrıların giderek artacağı bilinen koronavirüsün tedavisinde hastaya ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Bunlar ağrıyı kesmese de azaltabilir. Kasların daha çok etkilendiği ağrılar ağrı kesiciler ile geçmeyebilir.

 

 

Önceki İçerikKorona Karantina Süreleri
Sonraki İçerikRado Saat Farkı
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.