Korona Karantina Süreleri

Karantina ve izolasyon süresi DSÖ, ECDC ve CDC önerileri kapsamında düzenlenir ve hastalardan bu önerilere uymaları beklenir. Virüs kişiye bulaştıktan sonra 14 içerisinde çoğalmaya başlar ve iyice hastalık yapar. Tüm bu sebeplerden dolayı kişinin hastalık belirtilerini göstermeye başlaması nedeni ile kişinin 14 gün boyunca korona karantina süreleri boyunca karantinada kalması ve takip edilip gözlemlenmesi gerekir.

Hem de başka birilerine bulaşması durumunda bu konu çok önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. Fakat bir kişide virüs gözlendikten sonra virüsün atılım süre zarfı hastalığın ne denli bir şiddet ile ilerlediğine göre değişmektedir. Bu yüzden de bütün bilimsel veriler göz önünde bulundurularak düzenlenmiş olan koronavirüs hastasının süre zarfı sabit bir şekilde ilerlemeyip hastalığın ne kadar şiddetli bir şekilde ilerlediğine göre 10 gün, 14 veya 20 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Bu nedenle korona testi pozitif olana kadar evde bulunan diğer kişilere bulaştırma ihtimali olmasıyla beraber bulaştırmama ihtimalide oldukça yüksek bir durumdur. Bu yüzden bulaştırma ihtimalini düşünerek ve bulaştırabileceği durum söz konusu olur diye hasta olan kişi ve hasta çevresinde bulunan yakınlarının mümkün mertebe uyması gereken bazı önemli konular bulunmaktadır.

Korona Testi Pozitif Çıkan Kişilerin Uyması Gereken Kurallar

Hasta olan kişi sadece bir odada yalnız başına izole edilmelidir, hasta olan kişi mutlaka devamlı maske takmalı, evde bulunan ev halkının da devamlı maske takması gerekir. Hastanın izole odası sürekli havalandırılmalıdır, evdeki bulunan kişilerin izole odasına giriş çıkışları en az seviyede olmalıdır, mümkün olduğunca hasta kişi yemeğini oda da yalnız başına yemelidir.

Yemek zamanı durumunda ya da  başka bir sebep ile maske çıkarılırsa o zaman zarfında yanında kimse bulunmamalıdır, yemek yendikten sonra da odası havalandırılmalı, korona karantina süreleri 14 gün boyunca devam ettiği takdirde evde bulunan kişiler ile temas etme durumu en az seviyeye indirilmelidir. Hastanın kullanacağı mutfak aletleri kendi için özel ve ayrı olmalı, hastanın kullandığı nevresim, yastık, çarşaf ve kıyafet gibi bütün özel eşyalar ile fiziksel bir temas bulunduktan sonra mutlaka eller en dikkatli bir şekilde ve güzelce yıkanmalıdır. Çünkü el hijyeni bu durumda en önemli konudur.

Maske takmak korunmak için yeterli değildir. Bu yüzden dikkat edilecek bir takım hususlar bulunmaktadır. Bunlara uyulması gerekir.  Test sonucu pozitif olan kişilere kullanacağı ilaçlar toplu bir şekilde veriliyor ve sağlık ekipleri tarafından durumu her gün sorgulanıyor. Karantina süresinde birçok hasta ağırlaşmadan iyileşecektir. Fakat tam tersi de olabilir. Ev karantinasında bulunan hastalarda; yüksek ateş, nefes darlığı  ve genel durumunda bozulma gibi durumlar görüldüğü takdirde mutlaka teşhisin konulduğu yere başvurulması gerekir.

Korona Karantina Süresi Dolduktan Sonra Ne Yapılmalı?

Hasta olan kişinin korona karantina süreleri dolduktan sonra tekrar yeniden bir PCR testi yapılır. PCR testi sonucu eğer ki negatif çıkar ise ve ailede bulunan kişiler arasında başka pozitif olan kişi ya da belirti gösteren kişi bulunmadığı zaman karantina süresi sona erer. Bu durum sonucunda kişi normal hayatına devam etmeye başlar.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.