Korona Aşısı Riskli mi?

Ülkemizi ve dünyayı yaklaşık bir yıldır etkisi altına alan ve derinden yaralayan covid-19 virüsünde yavaş yavaş sona gelindiği anlaşılıyor. Ülkelerin son dakika gelişmesi olarak duyurduğu korona aşısı insanların yüreğine bir miktarda olsa su serpiyor ancak insanlar korona aşısı riskli mi sorusunu sormadan da edemiyor. Korona aşısı daha yeni ve henüz tam anlamıyla denenmemiş olduğundan elbette ki risk faktörü bulunuyor. Bu bakımdan herkes bu aşılarla ilgili farklı görüşler bildiriyor.

Korona Aşısında Sona Gelindi!

Korona virüs olarak adlandırılan hastalığın insandan insana ağız ve burun yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu biliniyor. Bunun için de bir süredir maskeler kullanılıyor. Ancak hastalığın başlangıcından itibaren sayısız önlemler alınan ülkemizde dahi virüsün hızla yayılması, bu virüsün çok önemli ve hayati bir tehdit olduğunu tekrardan gözler önüne serdi. Bu anlamda bir süredir aşı çalışması yapan ülkeler bulunuyordu. Tek tek bu ülkelerden müjdeli haberler geldi. Ülkelerin birçoğunda aşıya tam anlamıyla güvenilmezken bir kısmı da aşıyla ilgili olumsuz tabirler kullandı. Bu açıklama ve ifadeler kişilerin korona aşısı riskli mi sorusunu sormasına sebep oldu.

Korona Aşısının Riski Var mı?

Korona aşısını bulduklarını açıklayan ülkelerden biri İngiltere’ydi. İngiltere sağlık senatosu birkaç hafta önce korona aşısının bulunduğunu ve bir grup kişiye uygulandığını belirtti. Birkaç gün sonra yeniden açıklama yapan senato, aşı yapılan kişilerden üç kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu durum aşıyla ilgili beklenmedik bir gelişmeydi ve bu nedenle çoğu kişi bulunan aşılara güvenip güvenmeme konusunda kararsız kaldı.

Çin Aşısına Neden İlgi Gösteriliyor?

Ülkemizde bir süredir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklaması sürekli yapılan ve kişileri bilgi edinmesine yönelik detaylarına inilen Çin aşısıyla ilgili de kafa karışıklığı yaşanıyor. Korona aşısı riskli mi sorusu bu aşı için de sürekli olarak soruluyor. Fahrettin Koca açıklamalarında bu noktaya değinmiyor ancak 65 yaş üstü kişilere bu aşının uygulanacak olması aşının risk boyutunun çok yüksek olmadığını belirler nitelik taşıyor.

Korona Aşısı Koronayı Bitirmek için Yeterli mi?

Korona virüs ile ilgili sona gelindiğini düşünmek istediğimiz şu günlerde hala korona virüsün ciddiyetini tam olarak kavrayamamış insanların bulunduğu bir gerçek. Bu bakımdan koronavirüsü aşısının koronayı tek başına bitiremeyeceği konusunda da düşünmeden edememekteyiz. İnsanların birçoğunun önlemlere uymaması bu insanların aşı yaptırma konusunda da hassasiyet göstermeyeceğini düşündürüyor. Korona aşısı için riskli mi sorusunu soran birçok kişinin her ilacın ve aşının bir risk faktörü bulunduğunu bilmesi gerekiyor. Bunu bile bile bu soruyu sormak ise karşıtlık ve kural tanımamazlık boyutunu bir kez daha gerçek boyutuyla ortaya çıkarıyor.

Korona Aşısı Koronayı Bitirmek için Tek Çare mi?

Korona aşısının risk faktörünü taşıdığını hepimiz bilmekteyiz. Ancak dünya ülkelerinde milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği bu virüse karşı savunma mekanizmamızı da güçlendirmemiz şart. Korona aşısı yaşadığımız günleri düşündüğümüzde bir mecburiyet derecesi taşıyor. Koronanın risk faktörlerini gözümüzde canlandırdığımızda böylesine etkili bir virüsü yok etmek için basit bir aşının hiçbir işe yaramayacağını da tahmin etmemiz lazım. Koronayı yok etmek için tabiki etkisi güçlü olan bir aşı gerekiyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.