İnternetten Alışveriş Oranları

Son yıllarda özellikle Corono virüs sebebiyle internetten alışveriş oranlarında ciddi artışlar olmuştur. Öyleki birçok marka satışlarını artık online olarak yapmaktadır. Türkiye’de online alışveriş istatistikleri 2020 sonuçlarına baktığımızda şu ana kadar inanılmaz bir artış gösterdiğini görmekteyiz. Üstelik internet alışveriş oranları geçmiş yıllara oranla 10 kattan daha artmıştır.

 

Zaten Türkiye’ ye baktığımız da Dünyada online alışveriş istatistikleri listesinde dev olan birçok kurum ve kuruluşun ülkemizde olduğunu görmekteyiz. Bu açıdan baktığımızda Amazon, Ebay, Aliexpress, DH Gate ve Güney körenin en büyük gruplarından biri olan SK Group gibi dev firmaların ülkemizde olduğunu görmekteyiz. Bunların hiçbiri tesadüfü değildir.

 

Türkiye’ de İnternetten Alışveriş Oranları

 

Türkiye’ de internetten alışveriş oranları gün geçtikçe artmaktadır. Öyleki rekabetin yüksek olduğu pazarda kıran kırana bir mücadele bulunmaktadır. Ülkemiz %90’ dan çok daha fazla oranda internet erişimi olan bir ülke olduğu için internet alışveriş oranlarında da ciddi artışlar olmuştur. Türkiye’ de internet alışverişi denildiği zaman şu an için her ne kadar Trendyol ve Hepsiburada gibi dev isimler geliyor olsada e-ticaret pazarındaki bu sektöre yeni katılan dev oyuncular ile bu oranlarda değişimler olacaktır. Öyleki Amazon direkt olarak Türkiye’ ye adım atmış ve faaliyetlerine başlamıştır. Çok yakın bir süre zarfında FBA hizmetini de devreye aldığında hiç şüphesiz ki çok hızlı bir şekilde büyüyecektir. Ancak Türkiye pazarında rekabet çok yüksek.

 

Alışveriş istatistikleri

 

Alışveriş istatistiklerine göre Türkiye’ de şu an için en çok müşteri trafiği Trendyol üzerinden gerçekleşmektedir. Trendyol o kadar çok trafik alıyor ki ülke nüfusundan dahi daha fazla ziyaretçi trafiği almaktadır. Çünkü aynı anda Azerbaycan ve Kıbrıs gibi yerlerde de faaliyet göstermektedir. Trendyol’ dan hemen sonra Hepsiburada’ nın gücünü görüyoruz.

 

Dünya’ da ise Aliexpress, Amazon ve Ebay pazaryerlerinin üstünlüğü söz konusu. Bu üç devin her biri Türkiye operasyonlarına başladılar. Ebay Gittigidiyor’ u satın alarak Türkiye pazarına girerken Amazon ise Amazon Türkiye adıyla hizmet vermeye başladı. Aliexpress ise bizzat kendi web sitesi üzerinden Dünya’ ya açılıyor. Gelecekte bu üç devin arasında yerli pazaryerlerinin ne yapacağını hep birlikte göreceğiz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.