İnternet Kablosu Bağlama

İnternet artık neredeyse her evde ve her işyerinde var. Kurulumunu, genellikle internet sağlayıcınız yapsa da bazen sizin müdahale etmeniz gerekebilir. Kablo kanalları, ev ve ofislere önceden çekilmiştir ve bu yüzden ADSL bağlama işlemlerinin çözümleri kolaydır. Dışarıdan gelen kabloların ucu genelde açık bırakılmıştır. Eğer açık değilse splitter yardımıyla modeme ve telefonlara ulaşacak biçimde bağlanır.

Dış hattan gelen kablonun ucundaki konnektör ile bağlanır ve eğer evde telefon kullanmayı düşünmüyorsanız splitter kullanmaya gerek kalmadan ADSL modeme bağlanabilirsiniz. Modeme doğrudan internet bağlantısını sağlamak için ara bağlantıların doğru yapılması da önemlidir. Verilerin hız kaybına uğramadan iletilmesi için araya doğru bağlantıları elemanlarının konulmuş olması gerekir.

Kablo Nasıl Bağlanır?

İnternet kablosu bağlama işleminde en önemli nokta aynı renk kabloların bağlanmasıdır. Dışarıdan gelen 4 farklı renkte kablo vardır. Beyaz ve mavi renkteki kablolar, aynı renklerdeki kablolar ile bağlanmalıdır. Kalan diğer 2 kablo ise yedek olarak verilir ve sorun çıkarsa bunları bağlayabilirsiniz. Dış hat veya ADSL kablonuz mavi veya beyaz renkte değilse, bunlara en yakın renkteki kabloyu bağlamanız gerekir. Bağlantıları doğru şekilde yaptıktan sonra bantlayarak sağlamlaştırmanız da önemlidir. Kullanacağınız bant elektrik bandı olursa daha kalıcı olur.

Kablo Kanalları

İnternet kablosu bağlama işleminde kabloları doğru bağladıktan sonra modeminizi koyacağınız yer önemlidir. Koyduğunuz yerde kabloların güvende olduğuna emin olmalısınız. LAN kablosu veya Ethernet kablosu gibi kablolar bağlantı hızı için önemlidir. Sorun yaşamamak amacıyla kablo kanalları döşeyebilir ve internet kablolarını bu kanallara koyabilirsiniz.

İnternet bağlantınız böylece daha hızlı ve stabil olabilir. Kablolarda zedelenme ve kesilmelerin de önüne bu şekilde geçebilirsiniz. Görünüm açısından rahatsız eden kablo kalabalığından da kurtulmuş olursunuz. Bazı binalarda bu kablo kanalları önceden döşenmiş olabilir ve genellikle sıvanın altına saklanmış olurlar. Aynı biçimdeki kablo kanalları türleri farklı da olabilir ve bu konu hakkında ev sahibinden bilgi alınarak kablo kanalları kullanılmalıdır. Eğer kablo kanalı yoksa sizin döşemeniz gerekir.

Modem Türü

İnternet kablosu bağlama bittikten sonra modemin kablolu veya kablosuz olacağına göre işlemler yapılır. Kablolu modemlerde Ethernet kablosu kullanılarak bilgisayara internet bağlantısı sağlanır ve modem ayarları bilgisayar üzerinden yapılır. Modem ile bilgisayar arasındaki kablonun uzunluğu da bağlantının hızı için önemlidir. Bu şekildeki bağlanmalarda kablo boyunun kısa tutulması internet hızını arttıracaktır. Aynı zamanda LAN kablosunu da interneti farklı bilgisayarlar arasında dağıtmak için kullanabilirsiniz.

Daha fazla tercih edilen kablolu modeller çoklu kullanıma uygundur ve kabloya ihtiyacınız olmaz. Modemin konulacağı yer bu tür modemlerde önemlidir. Geniş olan mekanlarda, her noktadan internete ulaşabilmek ve internet hızının stabil olması için modemin orta noktada bir yere konulmalıdır. Ayrıca bunun için bazı cihazlar kullanarak da alanlara daha hızlı internet bağlantısı sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.