İnternet Haberciliği

İnternet Haberciliği

Son dönemlerde özellikle de gençler haber almak için sadece internet ve sosyal medyayı kullanmaktadır. Oxford üniversitesi tarafından yapılan araştırmada özellikle 18 ve 24 yaş arasındaki genç kullanıcılar sadece internet üzerinden haberleri takip etmektedir.

Son dönemlerde akıllı telefonların yaygınlaşması sosyal medya uygulamalarının artması ile birlikte sosyal medya haberciliği de önemli ölçüde artış gösterdi. Dünyanın herhangi bir noktasında gerçekleşen ve haber niteliği taşıyan olaylar en hızlı şekilde ve en doğru biçimde direkt olarak sosyal medya içeriğine düşmektedir.

Sosyal Medya Haberciliği

İnsanlar genel olarak sosyal medya haberleri için % 40 oranında Facebook, % 19 oranında Youtube ve % 10 oranında da Twitter kullanmaktadır. Daha hızlı ve daha kaliteli haber içeriklerine ulaşılabilecek olan sosyal medya uygulamaları sayesinde aynı zamanda interaktif habercilik anlayışı da gelişme gösterdi.

İnsanlar sadece haberleri okumakla veya haber videolarını izlemekle kalmayıp aynı zamanda yorumlarda bulunabiliyor ve tartışma konuları başlatabiliyor. Bu da sosyal medya haberleri daha da yaygınlaşmasını ve kullanıcı kazanmasını sağlıyor.

Haberler Artık Sosyal Medyadan

Her zaman için ilk sırada tercih edilecek olan sosyal medya ve internet haberciliği ücretsiz bilgi ve haber alma özgürlüğü sağladığı gibi aynı zamanda yeni bir iş kolu olan sosyal medya uzmanlığı ve internet haber uzmanlığı gibi meslekleri de beraberinde gündeme getiriyor. Hızlı, kaliteli ve güvenli habercilik için sosyal medya artık tüm haber merkezlerinden daha fazla rağbet görüyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.