Instagram Arşiv

Dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram arşiv özelliğiyle kullanıcılarının karşısına çıktı. Bu platform fotoğraf ve video paylaşmak, başkalarına yorum yapmak ve mesajlaşmak için kullanılıyor. Ancak asıl kullanım amacı burada anı biriktirmek ve bunları arkadaşlar ile paylaşmaktır.

Aktif İnstagram kullanıcıları neredeyse her gün paylaşım yaparlar. Instagram kullanıcı sayısının artmasıyla birçok özellik getirmiş ve bu da aktif kullanıcıları oldukça memnun etmiştir. Hikâye özelliği sayesinde kullanıcılar yaptıkları paylaşımların 24 saat görünmesini ve sonrasında kendiliğinden silinmesini sağlayabiliyorlar.

Bu sayede anlık fotoğraf ve videolar atılabiliyor ve güncel hayattan kesitler paylaşılmış oluyor. Instagram’ın çok sevilen hikâye özelliği de kullanıcılar tarafından normal fotoğraf ve video atmaktan daha fazla kullanılıyor.

Instagram Arşiv Nasıl Kullanılır?

Instagram arşiv özelliğini kullanmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Instagram’da paylaştığınız tüm hikayeler arşive otomatik olarak kaydolur. İstediğiniz zaman arşivden hikayelerinize bakabilir ve bunları anı olarak tekrardan paylaşabilirsiniz. Ancak attığınız kalıcı postlarda bu geçerli değildir. Arşivde görünen postlarınız, profilinize girerek “arşivle” seçeneğine bastığınız fotoğraflardır. Bu fotoğrafların arşivlenmeye ihtiyacı yoktur çünkü silmediğiniz sürece profilinizde görünür.

Ancak hikayeler silindiği için bunlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Instagram’ın son çıkan özelliği olan hikayeleri öne çıkarmak bu eksikliği doldursa da arşivin kullanımını azaltmıyor.

Instagram Arşive Nasıl Girilir?

Instagram arşiv kullanımının tek amacı anıları saklamak ve biriktirmek değildir. Profilinizde arşivlediğiniz fotoğraflar profilinizden kalkar ve sizi takip eden kişilere görünmez. Ayrıca paylaşım sayınız da arşivlediğiniz fotoğraf kadar eksilir. Ancak bu resimleri sadece siz görebilirsiniz ve istediğiniz zaman arşivden çıkararak kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Yani arşiv, profilinizde görünmesini istemediğiniz aynı zamanda silmeye de kıyamadığınız fotoğrafları depolamak için de kullanılır. Ayrıca arşivden çıkardığınız fotoğraflar yeni paylaşmışsınız gibi görünmez, arşivlemeden önce neredeyse oraya geri koyulur. Yani arşivlediğiniz kullanıcılar tarafından fark edilmez. Tabi ki dikkatli kullanıcılar, yapılan paylaşım sayısından arşiv yapıldığını anlayabilir.

Arşive girebilmek de kullanmak kadar kolay. Instagram uygulamasına girdiğinizde sağ üst köşede saat şeklinde bir ikon yer alır. Oraya girerek arşivlenen fotoğraflarınıza erişebilir, arşivden çıkarabilir veya arşivlenen hikayelerinizi anı olarak tekrardan paylaşabilirsiniz.

Instagram Arşivin Faydaları

Instagram arşiv aslında kullanıcılar çok faydalı olan bir yeniliktir. Fotoğrafların kaybolmasının önüne geçen bu uygulama sayesinde kullanıcılar, Instagram’ı fotoğraf depolama alanı olarak da kullanıyorlar. Hem depolama alanınızdan yemiyor hem de hesabınıza giriş yaptığınız her yerden bu fotoğraflara erişebiliyorsunuz. Paylaştığınız hikayelerin de kaydolması, anılarınızın kalıcı olması için önemli bir özellik oldu. Aktif Instagram kullanıcıları bu özelliği, süreli post atmak için de kullanıyor. Paylaştıkları bir gönderiyi 1 hafta sonra arşive kaldırabiliyorlar. Böylece diğer kullanıcılar bu fotoğrafı yalnızca 1 hafta görebiliyor. Özellikle güncel olan postlarda bu uygulanıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.