HGS Ceza Sorgulama

HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi) köprü ve otoyollardan hızlı geçiş yapılmasını sağlamaktadır. Araçların HGS kartlarında ödemeyi karşılayacak miktar olmadan, köprü ve otoyollardan geçiş yaparsa geçiş ihlalinden dolayı cezaya tabii tutulur. Belirli tarihler içerisinde ceza ödemesi gerçekleştirilirse, gecikme zammı işlenmemektedir. Aksi takdirde ödenmesi gereken miktarın on katı kadar ceza eklenmesi yapılmaktadır.

HGS ceza sorgulaması; PTT şubeleri, E-Devlet, banka veya telefon aracılığıyla öğrenilebilir. PTT şubelerine giderek, plakanıza bağlı olan HGS ceza sorgulamasını yapabilirsiniz. Veya PTT internet sitesinden  ‘HGS Geçiş İhlali Sorgula’ bağlantısı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer HGS ceza sorgulama ise E-Devlet uygulamasından yapılmaktadır. E-Devlet uygulamasına giriş yapıldıktan sonra E-Hizmetler bağlantısı ile ‘ PTT Genel Müdürlüğü’ menüsünden HGS ceza sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet uygulaması üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için E-Devlet şifresine sahip olmanı gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. HGS Müşteri Hizmetleri’ne de ulaşarak HGS ceza sorgulamanızı, bakliye sorgulamanızı gerçekleştirmek telefon aracılığıyla da mümkün. HGS Müşteri Hizmetleri’ni 444 17 18 numaralı telefonu arayarak HGS borç sorgulamanızı, HGS bakiye sorgulamanızı vb. işlemler hakkında bilgi almanızı gerçekleştirebilirsiniz. HGS ceza sorgulamanızı anlaşmalı bankalar üzerinden de sağlayabilirsiniz. 

Köprü ve otoyollardan geçiş sırasında HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ödemesi yapmadığınız takdirde ceza uygulanması yapılır. Trafiğin azalmasını sağlamak amacıyla uygulanan Hızlı Geçiş Sistemi aracınızın sınıfına bağlı olarak belli bir miktar ücretlendirme uygulanmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi’ni kullanarak, köprü ve otoyollardan geçiş yaptığınızda ödeme yapmanı gerekmektedir. Ancak geçiş sırasında bakiyenin yeterli olmaması veya aracınızın ön camına sabitlenen HGS kartınızın kameralar tarafından okunmaması gibi durumlarda ceza uygulaması yapılır. HGS ceza sorgulamanızı takipte kalırsanız, gecikme zammı ödemeye gerek kalmamanızı sağlar.  HGS ceza sorgulamanızın en kolay yolu teknolojinin bize sunduğu fırsatlardan yararlanarak tek tıkla internetten takip edebilmektir. 

HGS bakiyeleriniz için anlaşmalı bankalara ödeme talimatı da verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile yaptığınız bütün otoyol ve köprü geçişleri direkt olarak ödenmektedir. Bu yöntemle HGS cezalarınızı olmaması sağlanmaktadır. HGS ücretleri aracınızın sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle uygulanan ceza miktarı da buna bağlı olarak değişim gösterir. Aracınıza uygulanan HGS cezalarının sorgulanması ve ceza ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bakiyeniz yetersizken yaptığınız geçişlerde, geçiş ihlali olarak sayılmaktadır. Geçişlerden önce bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Veya geçiş yaptıktan sonra bakiye yetersizliğini fark etmediyseniz HGS ceza sorgulaması yapabilirsiniz

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.