Grip ve Korona Farkı

Koronavirüs neredeyse 1 yıldır bütün dünyayı sarmış durumda. Grip ve koronavirüs bazı durumlarda benzerlik gösterse de aslında birbirinden çok farklı hastalıklardır. Koronavirüs sebebiyle pek çok insan hayatını kaybetti. Koronavirüs ile ilgili araştırmalar hala devam ederken insanlar grip ile koronavirüs arasındaki farkı merak ediyor.

Bazı belirtileri benzerlik göstermesine rağmen aslında birbirlerinden çok farklı belirtilere de sahiplerdir. Aralarındaki fark ve iyi bir şekilde bilmek ve koronavirüs belirtisi gösterildiği an mutlaka hekime başvurmak gerekiyor. Coronavirüs özellikle son aylarda büyük bir artış göstermeye başladı. Grip koronavirüs kadar bulaşıcı olmamaktadır.

Her ikisi de solunum yolunu etkileyen bir hastalık olmasına rağmen koronavirüs gripten çok daha ağır bir hastalıktır. İlk zamanlar insanlar koronavirüsü grip gibi bir hastalık olarak görüyordu. Fakat zamanda herkes birbirinden bağımsız hastalıklar olduğunu anlamaya başladı. Peki, koronavirüs ile grip arasındaki fark nedir?

Grip Nedir?

Belirli bir virüsün insan vücuduna girerek belirtiler göstermesine sebep olan bir hastalıktır. Dünya genelinde en yaygın olan hastalıklardan biridir. Koronavirüs gibi bir virüsün sebep olduğu hastalıklar. Fakat etki eden birisi var birbirinden çok farklıdır. Virüsün insan vücuduna girmesi ile birlikte ani yükselen bir ateş durumu gözlenmeye başlar.

Grip ilk olarak burun daha sonra boğaz ne en son akciğerlere etkisi altına alan hastalıklardan biridir. Koronavirüsten gribi ayıran en önemli özelliklerden biri budur. Genellikle soğuktan etkilenme durumların ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu sebeple mevsim geçişlerinde çok sık yaşanıyor. Yaza girerken ya da kışa girerken grip vakaları artış gösteriyor. Öksürmeye da hapşırma gibi durumlarda bulaşıcı olma ihtimali artış gösteriyor. Bulaşıcı olmaması adına grip olan insanların kendini izole etmesi ve toplu olanları girmemesi gerekiyor.

Koronavirüs Nedir?

Çin’in Wuhan kentinden yayılan koronavirüs hastalığı solunum yollarına etki eden bir hastalıktır. Yüksek bir bulaşıcılığa sahiptir. Sars CoV 2 virüsünün sebep olduğu hastalık olarak geçiyor. 2019 yılında ortaya çıkmış ve hala günümüzde devam eden hastalıklardan biridir.

Çok hızlı bir bulaşıcılık özelliğine sahip olduğu için insanların kendini koruması gereken hastalıklardan biridir. Ölümcül sonuçlar doğuran bu hastalık daha çok kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş üzeri olan kişiler için risk teşkil ediyor.

Kesin bir tedavi yöntemi bulunmadığı için sürekli olarak yayılma gösteriyor. Son yıllarda anlarda aşı ile ilgili çalışmalar bulunuyor. Korona virüsün yayılma hızını azaltmak adına çeşitli önlemler alınıyor. Sokağa çıkma yasağı ve mekânların kapatılması ile birlikte koronavirüs vaka sayısında azalma yaşandığı gözlendi. Bunun ile ilgili alınan önlemler hala devam ediyor.

Grip İle Covid 19 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Grip ile covid-19 hastalığı belirtileri birbirine benzerlik gösterse de farklı hastalıklardır. Koronavirüs hastalığında solunum sıkıntısı yaşanırken grip hastalığında böyle bir durum söz konusu olmaz. Aralarındaki en büyük farklardan biri budur. Grip hastalığı ilaçlar ile hafif bir şekilde altlıklı bilirken Korona virüs hastalığı ağır seyirli bir hastalıktır. İlk belirtileri grip ile benzerlik gösterse de zaman geçtikçe daha ağır bir hale gelir ve koronavirüs belirtileri göstermeye başlarsınız.

Grip hastalığında ilk olarak burun daha sonra boğaz ve daha sonra akciğerler etkilenirken koronavirüs hastalığında direkt olarak akciğere etki söz konusu oluyor. Grip hastalığı zatürreeye sebep olmazken koronavirüs hastalığı zatürree gibi ağır bir hastalığa sebep olabiliyor. Grip olmamak için yapılan aşılar bulunurken koronavirüsten korunmak için herhangi bir aşı bulunmuyor.

Şimdilik sadece çeşitli önlemler alarak Corona virüsten kısmi olarak korunmak mümkün oluyor. Gribin en büyük belirtilerinden biri olan hapşırma ve burun akıntısı gibi durumlar coronavirüste çok nadir olarak yaşanan durumlardan bir tanesindir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.