Grip Çeşitleri

Grip pek çok farklı çeşit ile karşımıza çıkan hastalıklardan bir tanesidir. Soğuk kış aylarının gelmesi ile birlikte grip ortaya çıkmaya başlıyor. Grip virüslere bağlı olarak çeşit değiştiriyor. Basit bir haftalık görülse de ihmaller sonucu ölüm ile sonuçlanan vakalar bile söz konusu olabiliyor. Mutlaka grip ile ilgili tedbirleri elde tutmak gerekiyor.

Kış aylarının gelmesine yakın grip aşısı olmak gerekiyor. Böylece bir yıla kadar koruma sağlamak mümkün oluyor. Grip hastalığından ölen kişiler yılda 250 bin ile 400 bin arasında değişiklik gösteriyor. Son zamanlarda bu hastalık ile ilgili pek çok araştırma yapılıyor. Birbirinden farklı çeşitleri bulunduğu için mutlaka korunması gereken hastalıklardan biridir. Grip çeşitleri ortaya çıktığı yıllarda insanları büyük bir panik yaşatmıştı. Şimdilerde bu çeşitler çok fazla bulunmuyor.

Domuz Gribi

Domuz gribi ortaya çıktığı yıllarda herkes büyük bir endişeye sürüklemiştir. Zamanda son yıllarda da artist göstermeye başlayan hastalıklar arasında yer alıyor. Hayati tehlike ortaya çıkarmasından kaynaklı olarak tehlikeli hastalıklar arasında yer alıyor. Kişiden kişiye hızlı bir şekilde bulaşma gösterdiği için tehlikeli bir hastalık olmaktadır.

İlk defa Meksika sınırlarında ortaya çıkmıştır. Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan biridir. Fakat bu hastalıklardan domuz gribine ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi hızlı ve zor Fakat bu hastalıklardan domuz gribine ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi hızlı ve zor nefes alma oluyor. Solunum sistemi ciddi oranda etkileyen hastalıklardan bir tanesidir. Domuz gribi hastalığından ölen pek çok hasta bulunuyor.

Domuzlar arasında görülen hastalıklara çok benzediği için ismi domuz gribi olmuştur. Belirtilerini ilk 1 hafta içerisinde gösteriyor. İnsanlarda dalgınlık ve uyarılara karşı cevap vermeme gibi bir durum ortaya çıkarıyor. Bazı kişiler çok erken ve kolay bir şekilde iyileşirken bazı insanlar uzun süre bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Kuş Gribi

Diğer bir grip çeşidi ise kuş gribi oluyor. En tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan biri olan kuş gribi ölüm ile sonuçlanabilen hastalıklardan bir tanesidir. Hasta olan tavuklardan bulaşma gösterdiği için ismi kuş gribi olmuştur. Şiddetli ishal ve ani bir Ateş artışı durumu gözleniyor. Aynı zamanda hasta hayvanlar tüylerini olabildiğince kabartırlar.

Hastalığa yakalanan iş insanlarının iştah kesintisi ortaya çıktığı için yemek yiyememe gibi bir durum söz konusu oluyor. İlk olarak 1878 yılında ortaya çıkan bu hastalık 2000’li yıllarda yeniden görülmeye başladı.

Kuş gribinin belirtileri 2 ya da 3 gün içerisinde ortaya çıkmaya başlıyor. Kuş gribinin tedavisi olumlu cevap veren insanların sayısı çok azdır. İnsanlar genellikle solunum sıkıntısı sebebiyle bir hafta içerisinde ölüyorlar. Aynı zamanda kuş gribi olan hayvanlar da iki gün içerisinde ölüyor.

İspanyol Gribi

Tehlikeli grip türlerinden bir tanesi de İspanyol gribi oluyor. H1N1 virüsü insan vücuduna girdikten sonra ölümcül bir etkiye sahip olabiliyor. İspanyol gribi ilk ortaya çıktığı zaman bir buçuk yıl içerisinde 100 milyon kadar insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Dünya genelinde yaşanan en büyük salgınlardan bir tanesidir.

İspanyol gribi olan insanlarda aynı bir halsizlik ve kaslarda ağrı meydana gelir. Aynı zamanda eklem ve baş ağrısı gibi belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. Vücut ısısında ani bir artış yaşanırken zatürree gibi ciğer hastalıklarına da sebep olur. Şimdilerde ortaya çıkan koronavirüs hastalığı ile hemen hemen aynı belirtilere sahiptir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.