Geleceğin Buluşu İnternet

İnternet, 1960’lı yıllarda başlatılan asgeri bir projeydi. Orijinal adı “Arpanet” olan bu proje, temel bir savunma planı amacı üzerine oluşturulmuştu. Başlangıcında 15 bilgisayar kullanıcısından başka kimseye giriş izni olmayan bu özel ağ, internetin gelişmesini e-posta sisteminin oluşmasına neden oldu.

Dünyayı İçine Alan Güç

En başına gidilirse bugün internet olarak tanımlanan elektronik iletişim ağının, ortaya çıkmasının dramatik bir hikayesi olduğunu görürüz. Genç matematik profesörü Vinton Cerf, Amerikan Savunma Bakanlığı’nda çalışmaktaydı ve kulakları duymayan karısının hayatını kolaylaştırmak için bir sistem oluşturmaya karar verdi. Bunun için bazı denemeler yaptı. Uğraşları sırasında yaratıcı bulunan fikri Savunma Bakanlığı ve bazı Amerikan üniversiteleri tarafından desteklendi. Yaratıcı bir ekiple oluşturduğu sistem, Bakanlık tarafından kullanılmaya başlandı. Bu sistem elektronik iletişim ağının alt yapısını oluşturdu.

İnternet içinde bulunduğumuz bu çağda bir çok insanın bir araya geldiği portallar, görüntülü iletişime olanak tanıyan bir sosyal ağ, insanları yakınlaştıran bir sistem ve nihayetinde merak edilen her şey için bir başvuru kaynağı olmayı sürdürüyor.

İnsanlar için albeni ve öneminin artması içine sığdırdığı dünya ve çağın ilerisinde olan teknolojik deneyimleridir. Kimileri sosyal medya, kimileri oyunların sağladığı hobi dünyasına giriş yaparak kendine ait kişisel bir yaşam alanı kuruyor. Bir çok insan kendilerine ait dünyalarını, tanımadığı ama aynı felsefeyi paylaştığı insanlarla internet üzerinden paylaşarak, ufkunu genişletiyor. Eğitimin, sanatın, paylaşımın kısacası hayatın her renginin var olduğu bu sanal dünya insanlara yalnız olmadıklarını hissettiriyor.

Günümüzde internet bir çok işin halledildiği, iletişim yönünden herkesin kullandığı, alışveriş, bankacılık ve daha bir sürü hizmetin sunulduğu bir alan olup çıktı. Kullanımı kırsal kesimlere kadar uzanan internet insanları bağlayıcı, talepleri kolay halledici, bilgi ve paylaşımlara kolay ulaştırıcı bir mecra olmaya devam ediyor. Her gün gelişen yeniliklerle önümüzde ki yıllarda insan hayatına katacağı yenilikler merak konusu.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.