Evde Detoks Yapma

Evde detoks yapma, sağlık için gereklidir. Detoks diyeti meyve ve sebze sularının perhizlerinden yapılan bir diyet olmakla birlikte zayıflama ve bağırsak temizleme gibi pek çok alanda etkilidir. İşlenmiş gıdaların yanında buğday, süt ürünleri, alkol gibi gıdaların da beslenme programından çıkarılmasını ve azaltılmasını öngören detoks diyeti, doktorlara ve beslenme uzmanlarına göre düzenli olarak yapılmalıdır.

Detoks Nedir?

Detoks, vücudun toksinleri yok etmesi için doğal bir süreçtir. Toksinler, normal hücre aktivitesi kaynaklı atık ürünleri ve kimyasal maddeler gibi maddelerdir. Karaciğer, bağırsak, böbrek, akciğer, kan, lenfatik sistemleri ve deri toksinleri daha az zararlı olan bileşiklere dönüştürebilmek ve vücuttan atabilmek için birlikte çalışırlar. Çevrede bulunan toksinlerden korunmanın yolu olmadığı için detoks şarttır. Detoks vücudun temel fonksiyonudur ve toksin miktarını azaltılmasını sağlar. Evde detoks yapma, alkol bağımlılarının veya ilaç bağımlılarının bağımlılıklarından kurtulması için yapılsa da toksinlerin uzaklaştırılması için herkesin yapması gereken bir diyettir.

Evde Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks yapmak için doğru besinlerin seçilmesi gerekir. Vücut üzerindeki yükü hafifletmek, vücuttaki toksinleri azaltmak için fast food ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak ve bunların yerine sebze ve meyve tüketmek detoks yapmaktır. Ancak sebze ve meyvelerin üzerinde böcek ilacı gibi kimyasalların da vücuda toksin girmesine sebep olması nedeniyle organik ürünler tercih edilmelidir.

Vücudun detoks için ihtiyaç duyduğu vitamin, besin ve antioksidanları sağlayan gıdalar tüketilmeli ve bunların yanında lifli besinler, su gibi bağırsakları rahatlatacak, idrara çıkmayı arttıracak gıdalar tercih edilmelidir. Diyette sınırlar belirlenmeli ve neyin yasak olduğu kesin olarak bilinmelidir. Bazı diyetlerde yalnızca meyve suyu veya sıvı tüketilebilir.

Diyetin yanında egzersizler ve meditasyon yapılmalıdır. Sağlıklı bir vücut için gerekli olan egzersiz, terlemeyi sağlayarak toksinlerin ciltten atılmasına yardımcı olur. Meditasyon da zihninizi temizleyerek stresi azaltır. Sorunlu zihinler fiziksel bedeni de kötü etkiler.

Evde Kimler Detoks Yapabilir?

Evde detoks yapma herkesin tercih edeceği bir şey değildir. Öncelikli olarak vücut bakımına ve temizliğine önem verenler, düşük enerjisi olanlar ve kendini yorgun hissedenler, kabızlık ve şişkinlik gibi şikayetleri olanlar, kilo alımı veya iştah sorununa bağlı aşırı beslenenler, kötü bir bağışıklık sistemine sahip olanlar, sağlıksız yaşam tarzını benimseyen kişiler, aşırı stresli kişiler, uzun süre boyunca alkol, sigara veya ilaç kullanmış kişiler detoks yapması gereken kişilerdir.

Detoks diyeti yapmayı düşünenler sağlık uzmanına danışarak artılarını ve eksilerini öğrenebilir ve kendilerine uygun olup olmadığını bu şekilde değerlendirebilir. Çünkü diyabet gibi rahatsızlıklarda detoks yapmak uygun olmayabilir. Bunun dışında hamile veya emziren kadınların da detoks yapması önerilmez. Ayrıca yorgunluk, hazımsızlık, öksürük, kas ağrısı, uykusuzluk gibi sorunların detoks ile geçmesi kesin değildir. Bu belirtiler farklı bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Kalıcı semptomlarda doktora gidilmelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.