Eski Kaşar Sofraların Vazgeçilmezi

Her daim sofraların vazgeçilmezi olan eski kaşar, lezzeti ve kokusu ile birçok kişi tarafından beğenilerek tüketiliyor. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan eski kaşarı alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Öncelikle eski kaşarın doğal olmasına ve tam yağlı olmasına dikkat etmek gerekir. Görünümü yumuşak yapısı ile gerçek olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Damak Tadınıza Uygun Lezzetler Ayağına Gelsin

Eski kaşar sofralarımızın olmazsa olmazıdır ve her daim herkesin beğenerek tükettiği peynir çeşitleri arasında yer alıyor. Kaşar tüketiminde doğal ve zengin besin değeri olan üretimleri tercih etmek oldukça önemlidir. Günümüzde doğal içeriklere sahip eski kaşar üreticilerini tercih ederek internetten sipariş vermek günümüzde oldukça kolay.

Üstelik eski kaşar seçimini yaparken özelliklerine bakarak müşteri odaklı web sitelerini tercih ederek eski kaşar almak isteyenler bu konuda internet üzerinden güvenilir bir şekilde sipariş verebiliyor.

Eski Kaşarın Yararları Nelerdir?

Eski kaşar peynirinin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. B12 vitamini, fosfor, protein, kalsiyum açısından çok zengin bir peynir çeşididir. Yüksek tansiyonlu kişilere faydası olmaktadır. Bol süt ile üretildiği için kemik hastalıklarına iyi gelmektedir. Son yapılan araştırmalara göre kanseri önleyici bir özelliktedir. Mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Kaliteli Eski Kaşar Nereden Alınır?

Eski kaşar, yarı sert bir yapısı olan, sıcak suda haşlanıp yoğurumla işleminin ardından hazır hale gelen bir peynir çeşididir. Türklerin Anadolu’ya göçlerinden sonra üretimini yaptıkları eski kaşar, asıl koyun sütünden yapılmaktadır. Yöreden yöreye keçi veya inek sütünden de yapılabilmektedir. Eski kaşar, birçok yemekte kullanım alanı bulabilmektedir. Salata, çorba, et yemekleri, fırın yemekleri, hamur işlerinde eski kaşarı kullanabilmek ve lezzetli yiyecekler hazırlayabilmek mümkündür. Eski kaşar birçok aşamadan geçirilerek üretilmektedir. Fermantasyon, tam fermantasyon, kalıplama, tuzlama ve olgunlaştırma işlemlerinden geçirildikten sonra satışa hazır hale getirilmektedir.

Önceki İçerikÇeçil Peyniri
Sonraki İçerikTurşu
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.