En Doğru Taktir Teşekkür Hesaplama Nereden Yapılır?

Karne alan öğrencilerin en büyük merakı, takdir ya da teşekkür alıp alamayacaklarıdır. İnternet üzerinde onlarca hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Ancak en doğrusu e okul üzerinden yapılan hesaplama işlemidir.  Bunun için e okul bilgilendirme sistemi üzerinden ulaşılan bilgiler doğrultusunda hareket etmek en doğru taktir teşekkür hesaplama yapılmasını sağlamaktadır.

Taktir Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öğrencinin karne not ortalaması, takdir ya da teşekkür alabilmesi için gerekli bir bilgidir. Bunun için öncelikle not ortalamasının hesaplanması gerekmektedir. Karne not ortalaması öncelikle her bir ders için girilen yazı ve sözlü notların toplamının yapılan yazılı ve sözlü sayısına bölünmesiyle ortaya çıkan notlar bulunarak, toplam ders ortalamalarının toplanıp, toplam ders sayısına bölünmesiyle bulunur.

Örneğin A dersi iki yazılı olsun toplam 180 puan alsın öncelikle 180:2=90, B dersi için de  3 yazılı olsun toplam 210 puan alsın 210:3=70 çıksın karne not ortalaması 90+70=160 buna göre 160:2 80 yani karne not ortalaması 80 olarak görülmektedir.

Bu hesaplama yarı dönem için hesaplama sistemidir. Yıl sonu hesaplama için ise derslerin ağırlık puanları toplamının bu derslerin haftalık ders saatlerine bölünmesiyle elde edilmektedir. Bunun haricinde sözlü notları ile birlikte performans ödevlerinden 100 üzerinden alınan puanlar da diğer notlara eklenerek ortalama ders notu ortaya çıkmaktadır.

Böylece hesaplanan ortalamalar Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği bazı dersler için zorunlu notlarla birlikte taktir ve teşekkür hesaplama gerçekleştirilir.

İlkokul ve Ortaokul için Taktir Teşekkür Hesaplama Nasıl Olur?

İlk ve ortaokul öğrencilerinin taktir ve teşekkür hesaplama sistemi liselere göre farklı olmaktadır. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin taktir ve teşekkür alabilmesi için öncelikle Türkçe dersinin not ortalamasının 55, diğer derslerin not ot ortalamasının 45 den aşağı olmaması gerekmektedir. Bu şartlar altında toplam not ortalaması 70.00-84.99 olan öğrenci teşekkür, 85.00 ve yukarı alan öğrencilere ise taktir belgesi verilmektedir.

Ayrıca, ulusal ve uluslararası herhangi bir yarışmada derece alan öğrencilere de iftihar belgesi verilmektedir. İlkokulda belgeyi sınıf öğretmeni verirken, ortaokulda öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu veriyor. İftihar alan öğrencilerin isimleri okulun internet sitesinde yayımlanmaktadır.

Liselerde Taktir Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlk ve ortaokul öğrencilerinden farklı olarak liselerde taktir ve teşekkür hesaplama yapılırken öğrencinin devamsızlığı da göz önünde bulundurulmaktadır. Buna göre öğrenci ders notu olarak başarılı da olsa 5 günden fazla özürsüz devamsızlık göstermesi halinde taktir ya da teşekkür alamamaktadır.

Bir diğer farkı da, ders not ortalamasının 70.00 den aşağı olmaması gerekiyor. Tüm bu şartlara uyan öğrencilerden toplam not ortalaması 70.00-84.99 olanlara teşekkür, 85.00 ve yukarı notu bulunanlara ise taktir belgesi verilmektedir. Ayrıca, liselerde en az üç öğrenim yılında taktir alan öğrencilere üstün başarı belgesi ile ödüllendirilmektedir. Tüm bu bilgiler e okul sistemine girilerek, öğrenci velilerinin de bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.