EDevlet Telefon Kayıt Nasıl Yapılır?

Hayatımıza telefonun girmesi ile pek çok yenilikler oldu. Aynı şekilde değişiklikler de oldu. İşlerimizi telefon ile halleder olduk. Hayatımıza sağladığı kolaylık sadece normal yaşantımızda değil resmi işlerle de kendini göstermeye başladı. Önceden ufak bir işlem için PTT gibi devlet dairelerinde saatlerce sıra beklendiği bilinir. Bu duruma son veren olay 20 Nisan 2006 yılında resmi faaliyetlere başlayan e-Devlet kapısı oldu. Elektronik bir hizmet programı olarak açılan e-Devlet kapısı zaman içinde geliştirilerek daha da tercih edilen sistem haline gelmeye başladı.

E-Devlet kapısı vatandaşın bilgi edinebilmesi, birçok resmi işlerin kolay ve hızlı halledilmesini sağlar. PTT gibi devlet kurumlarında sıra beklemek yerine e-Devlet gibi elektronik platformda halletmek için şifre almak gereklidir. Bilgisayarım yok telefondan giriş yapabilir miyim? Diye bir soru yöneltiyor iseniz cevabımız evet. Kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra telefonunuzu kayıt edebilirsiniz. Peki, e-Devlet telefon kayıt nasıl olur? Sıradaki paragrafımızda bu sorunun cevabı gizli. 

E-devlet kapısı telefon numaranızı kayıt etmeniz için basit bir yol izlemeniz gerekiyor. Öncelikli olarak e-Devlet kapısı şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. 15 yaşını doldurmuş bireyler şifre talep etme hakkına sahiptir. En yakın PTT şubesine gidip şifrenizi aldıktan sonra sıra geldi telefon numaranızı kayıt etme işlemine.  E-Devlet kapısına edindiğini şifre ile giriş yaptıktan sonra “e-Devlet iletişim seçenekleri” kısmına tıklamanız kişisel bilgilerinizin bir kısmını önünüze getirecektir. Burada elektronik posta adresiniz, cep telefonunuz gibi bilgilere ulaşıp güncelleme yapabileceksiniz. Telefon numarası seçeneğine tıklayıp “güncelle” butonuna tık yapmanız bir sonraki adıma geçmeniz için yeterlidir. Yaptığınız tıklama sonrasında e-posta adresinize veya cep telefonunuza güvenlik amacıyla doğrulama kodu denilen bir kod gelecektir. Size ulaştırılan kodu eksiksiz bir biçimde ana ekrandaki belirtilen alana yazdığınız zaman güncelleme işleminiz tamam demektir. Cep telefonu e-Devlet kapısında sizin için çok önemli bir araçtır. Bilgi, belge işlemleriniz için telefon numarası kayıt zorunludur. Ayrıca telefondan giriş yapabileceğiniz bir telefon mobil uygulaması e-Devlet için mümkündür. Sıradaki başlık altında da bu durum hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. 

E-Devlet mobil uygulaması piyasaya sürüldüğünden beri en çok kullanılan resmi işler uygulaması olmuştur. Milyonları geçen kullanıcı sayısı ile işlerini kolay halletmenin rahatlığını yaşayan insanlar daha önceleri bunu sadece bilgisayar ile yapabiliyordu. Mobil uygulama projesinin hayata geçirilmesi ile akıllı telefonlar direkt olarak devlet ile temas kurabilir oldu. Slogan olarak “siz devletin ayağına değil devlet sizin ayağınıza gelsin” sloganını kullanan ve indirmesi çok kolay olup fazla yer kaplamayan uygulamaya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet kapısı şifreniz ile giriş yapabiliyorsunuz. Tıpkı bilgisayardaki gibi bütün işlerinizi hallettiğiniz mobil akıllı telefon uygulamasında en sık kullanılan işlemler; SGK 4A Hizmet Dökümü, Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Sorgulama, Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Borcu Sorgulama, SGK GSS Prim Borcu Sorgulama, Maliye Bakanlığı e-Bordo Hizmeti olarak açıklanmıştır. 

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sizden konum izni istemektedir bunun sebebi bazı sorgulama modellerinde konum gerekli olmasıdır. Dosya erişimi, dosya depolama izni istemektedir bunun sebebi profil resmini kaydetmektir. Kamera izni istemektedir bunun sebebi profil resmi gibi anlık çekimlerdir. Kablosuz ağ bağlantı izni istemektedir bunun sebebi de internet kalitenizi ölçüp o ayarda hizmet vermesidir. Ayrıca e-Devlet hizmet kapısı mobil uygulamasını oylayarak, yorum da belirtebilirsiniz. 

Telefon kayıt yaptırdıktan sonra şifrenizi unutmanız halinde telefon numaranızla tekrardan PTT şubelerine gitmeden şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet’e giriş sayfasında şifremi unuttum diyerek gerekli adımları takip ederek yeni şifre alabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.