Edevlet Şifresi İle Sisteme Giriş

Türkiye’de devlet tarafından sunulan hizmetlerin online platforma taşınması adına kurulan edevlet kısa süre içerisinde hizmet sayısı ile kişilere, kurumlar yerine online olarak ihtiyaçlarını karşılamasını sağladı. Bu kapsamda edevlet hizmetlerinden yararlanmak ve ihtiyaçlarımızı karşılamak istiyorsanız sizler de edevlet hesabına sahip olmak ve bu hesap ile sistemde oturum açmak zorundasınız. 

Edevlet sistemine giriş yapmak için kullanılan şifre PTT üzerinden alınarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle de ilk defa sisteme giriş yapacak kişilerin şifre satın alması gerekir. Satın alma işlemleri tamamlandıktan sonra kişiler ihtiyaç duyduğu anda edevlet hizmetlerinden yararlanma şansına sahiptir. Edevlet şifresi ile sisteme giriş konusunda ise kişiler bazı durumlarda sorun yaşayabilir.

Edevlet Şifresi İle Sisteme Giriş Nasıl Yapılır?

Edevlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyen kişilerin şifreyi bilmesi yeterli olacaktır. Edevlet sayfasına giriş yapıldığında sayfada yer alacak giriş yap butonuna tıklayarak şifrenizi gireceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. 

Ekranda, kişiler edevlet şifresinin yanı sıra T.C kimlik numarasını da girmelidir. Bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra ise sisteme giriş yap seçeneği ile kolay bir şekilde oturum açılabilir. Bu açıdan edevlet şifresi ile sisteme giriş yapmak, kişilerin zorlanmadan gerçekleştirebileceği bir işlemdir. Bununla birlikte özellikle şifresini unutan kişiler için durum çok daha büyük bir problem haline gelebilmektedir. 

E Devlet Şifresi Unutulursa Ne Olur?

Bu konuda en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi kişilerin şifresini unutmasıdır. Unutulan şifre nedeniyle sisteme erişim sağlanamayacağı gibi kişilerin özellikle cep telefonu ve mail ayarlarını yapmamış olması halinde öncelikli olarak bu konuda yeniden müracaat ederek şifre alması gerekecektir. Bu tip durumların önlenebilmesi için kişilerin ilk şifre alımı sonrasında mutlaka sistem üzerinden cep telefonu onayını yapması ve bununla birlikte mail adresini de tanımlaması gerekmektedir. Böylece ilerleyen dönemlerde yaşanacak şifre unutma gibi problemler kolay bir şekilde aşılabilir. 

E Devlet Şifresi Olmadan E Devlet Sitesine Giriş Yapılabilir Mi?

Edevlet giriş için şifre tek seçenek olmadığından dolayı şifresini unutan ya da bilmeyen kişiler şifre dışındaki alternatifleri değerlendirebilir. Bu alternatifler ise mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik kartı ve internet bankacılığı olmaktadır. Özellikle internet bankacılığı kullanımı çok yaygın olduğundan dolayı şifresini unutan kişiler için bu durum çok kurtarıcı bir haldedir. Bu açıdan yapacağınız sorgulamalar sonrasında en uygun giriş yöntemini deneyebilir ve edevlet hizmetlerinden yararlanma şansı bulabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.