EDevlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

E-Devlet Þifremizi Unutmakta Üstümüze Yok

Kamusal bilgi, belge işleriniz yeni bir işe başlarken, okul hayatınızda, staj yerinizde lazım olur. Soy bilginizden, askerlik durumuna, arabamın nereye çekildiğinden adıma miras var mı? Hizmetlerine kadar birçok hizmet bulunduran e-Devlet hizmet kapısı, devletin şeffaflaşması, bilgi, belge işlerinin daha çabuk halledilmesini sağlıyor. Peki, bu hizmetten nasıl faydalanabiliriz? Nereden üye olabiliriz? Tarzı sorularınızı şöyle cevaplıyorum.  Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı otomatik olarak üyedir zaten. T.C kimlik numarası ve PTT’ye giderek alacağınız şifre ile giriş yapabilir istediğiniz işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. 

Zaten üyeyim ama PTT’den aldığım şifreyi hatırlamıyorum nasıl bir yol izleyebilirim? Diye bir sorununuz mevcutsa, e-Devlet “Şifrenizi mi unuttunuz?” sekmesi ile size yardımcı olacak. Eğer daha önce cep telefonunu numaranızı e-Devlet bünyesine kayıt ettiyseniz PTT’ye gitmeniz gerekmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Eğer dilerseniz mobil imza veya da elektronik imza kayıtlı kullanıcısı iseniz, dilerseniz yeni bir şifre belirlersiniz. İnternet bankacılığı üyesi iseniz isterseniz müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesi sayfasına girişinizi yaptıktan sonra tekrar bir e-Devlet şifresine ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet kapısına giriş yapabilir hatta dilerseniz yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Gelelim şifreyi unuttum tekrar yeni bir şifre belirlemek istiyorum konusuna “Şifrenizi mi unuttunuz?” kısmına girdikten sonra karşınıza 4 adet seçenek çıkacak bunlar; Şifremi hatırlamıyorum, hesabıma başka birisinin eriştiğini düşünüyorum, şifremi bilmeme rağmen oturum açamıyorum, SMS ile şifremi yenileyemiyorum. Bu dört seçeneğin içeriğini de şimdi detaylıca inceleyeceğiz, böylece hangi seçeneği seçeceğim düşünceniz biraz olsun kaybolacak ve şifrenizi bulmak için doğru bilgiye ulaşacaksınız.

Şifremi hatırlamıyorum seçeneğini seçip devam et butonuna tıkladığımızda önce karşımıza koyu yazıyla yazılmış uyarı yazısı çıkar. Burada yukarıda anlattığım e-Devlet şifrenizi bu seçenekten yenilemek istiyorsanız, telefonunuzun e-devlet bünyesinde kayıtlı olması gerektiğini eğer kayıtlı ise aşağıdaki kutucukları boşluksuz doldurmanızı ister. İlk olarak kimlik tipinizi seçmenizi ister, 4 ayrı seçenek sunar. T.C Nüfus cüzdanı, Mavi kart, Yeni kimlik, Geçici kimlik belgesi bunlardan en sık kullanılan ikisi T.C Nüfus Cüzdanı ve Yeni Kimlik Kartıdır. Birini seçtiğinizde sunduğu kutucuklar şunlardır. T.C kimlik numarası, Seri numarası, Cüzdan numarası, Yakınınıza ait T.C kimlik numarası ve robot olmadığınızı kanıtlayan güvenlik kodu. Yeni kimlik kartında sadece cüzdan numarası kutucuğu karşınıza çıkmaz. Bütün bunları doldurduktan sonra SMS yolu ile gelen yeni şifrenizi girerek tekrar şifre oluştur kutucukları karşınıza çıkar. Ve yeni şifreniz ile işlemlere devam edersiniz. 

Hesabıma başka bir başkasının eriştiğini seçip devam et butonuna tıkladığımızda karşımıza “Hesabınıza bir başkasının eriştiğini mi düşünüyorsunuz?” yazısı çıkar.  Altında Emniyet Müdürlüğüne ve savcılığa başvurup adli süreci başlatmanız için size gerekli uyarıları yapar, hemen şifrenizi değiştirmeniz için sizi işleme başla butonuna tıkladıktan sonra bir üst paragrafta anlattığım şifre değiştirme paneline atar. Şifrenin bilinmesine rağmen oturum açamıyorum seçeneğini seçip devam et butonuna tıklarsanız size klavyenizde olabilecek hatalardan bahseder eski şifreniz için en az 8 karakter olduğu tamamen harflerden oluşmadığı T.C kimlik numaranızı ya da doğum yılınızı içermediği bilgilerini verip hatırlamanıza yardım eder. Eğer yine hatırlamazsanız sizi başlık altında anlattığım ilk seçeneğe yönlendirir. SMS ile şifremi yenileyemiyorum kutucuğunu seçip devam et butonuna bastığınız takdirde sizden cep telefonu, e-Posta seçeneklerinizi kontrol etmenizi önerir. Bu kontrol mesaj kutucuğunuz, mailleriniz telefonunuzun erişebilir olması vs. olaraktır. Eğer bu maddelerde sıkıntı bulamazsanız sizi ilk baştaki seçeneğe yönlendirerek şifrenizi yenilemenizi ister. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.