Edevlet Şifremi Unuttum Nasıl Alabilirim

Edevlet hizmetlerinden yararlanan kişilerin zaman zaman yaşadığı problemlerden bir tanesi de edevlet şifresini unutmaktır. Edevlet şifresinin unutulması halinde yeni bir şifre alınması için yollar resmi olarak belirlendiği için kişiler için yol haritası da belirlenmiştir. Bu bakımlar edevlet şifremi unuttum nasıl alabilirim konusunda sorun yaşıyorsanız resmi olarak sisteme bakmanız yeterli olacaktır.

Edevlet Şifre Nasıl Alınır?

Bu tür durumlarda kişiler için çok farklı yollar bulunmaktadır. Öyle ki şifresini unutan bir kişinin şifresini yeniden belirleyebilmesi adına online olarak işlem yapması mümkündür. Fakat bu durum sadece mobil onayı olan kişiler için geçerlidir. Edevlet hesabı aldıktan sonra sistem üzerinden cep telefonunu tanımlayan kişiler ilerleyen dönemlerde şifre unutması gibi durumlarda kolay bir şekilde cep telefonlarına alacakları şifre ile yeni bir şifre belirleme imkânına sahip olmaktadır. Fakat bu tip onaylamaları yapmayan kişiler için yeni bir şifre belirlenmesi online olarak mümkün değildir. Bu tür durumlarda kişilerin PTT üzerinden yeniden müracaatta bulunması ve şifre satın alması gerekmektedir. Alınacak yeni şifre ile birlikte edevlet hizmetlerinden yararlanmak mümkün olacaktır. 

Online Bankacılık Giriş Seçeneği 

Bununla birlikte şifrenin unutulması ve yeniden bir şifre olmaması halinde denenebilecek alternatifler bulunmaktadır. Edevlet sisteminde online bankacılık sistemleri tanımlanmış ve kişilerin bu sistemleri kullanarak da sistemde oturum açması, sorgulama yapabilmesi mümkün duruma getirilmiştir. Bu açıdan kişiler şifrelerini unutmuş olsa dahi yapacakları online işlemler sayesinde kolay bir şekilde destek alabilmektedir. Bu açıdan mevcut imkanlar dahilinde sisteme giriş yapma konusunda sorun yaşıyorsanız şifrenizi yeniden alabilirsiniz. 

Yapılacak tüm işlemler ek bir ücrete tabi olmadığı gibi sadece PTT üzerinden yapacağınız şifre satın almalarda şifre ücreti ödemeniz gerekmektedir. Şifresini unutan kişiler bu konuda ilk giriş itibariyle mutlaka cep telefonu onayı gibi onaylamaları yaparak profilini güvenli hale getirmelidir. Böylece yeniden şifre unutulması ya da hesaba erişim sağlanamaması gibi durumlarda bu onaylanan telefon numaraları üzerinden kolay bir şekilde işlem yapılabilecek ve kişiler hesabını yeniden kullanma imkanı bulabilecektir.

Eğer bu tür işlemler yapılmazsa, kişiler şifresini unuttuğu durumlarda yine farklı yolları denemek zorunda kalabilir. Bu açıdan şifre değiştirme sonrasında oturum açma imkanı elde eden kişilerin öncelikli olarak yapması gereken mutlaka şifre ve onaylama işlemlerini yapmaktır. Edevlet kişilerin çok özel bilgilerine erişebildiği bir devlet kanalı olduğundan dolayı şifrenin güvenilirliği mutlaka sağlanmalı ve başka kişilerin eline geçmesi engellenmelidir. Aksi halde pek çok farklı olumsuz durum yaşanabilir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.