Edevlet Kimlik Kartı Uygulaması İndir

Elektronik ortamda güvenli bir şekilde hizmet sunan ve kamusal hizmet veren uygulamaya e-Devlet denir. Devletin gün geçtikçe artan nüfusun kamusal ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmesi sonrasında üretilmiş ve faaliyete koyulmuştur. Kolaylık amacıyla bilgi, belge işlerini internet platformuna taşımıştır. 20 Nisan 2006 yılında halkın hizmetine sunulan e-Devlet uygulaması e-Devlet kapısı veya e-Devlet kimlik kartı uygulaması olarak da bilinir. Resmî gazetede yayınlanarak bildirilen e-Devlet kimlik kartı uygulaması Bakanlar Kurulu kararı ile başbakanlık adına Ulaştırma Bakanlığı yetkisine verilmiştir. E-Devlet az bilinen adıyla kimlik kartı uygulamasının amacı hızlı ve kolay bir şekilde işleyişin sağlanması, yetkisi ne olursa olsun düzeyi fark etmeksizin vatandaşların yönetime bir şekilde katılması sağlanması, işlerin şeffaflaşması, kurumlar arası bilgi akışı sağlanarak iş veya veri birikmesinin, yinelenmesinin önlenmesi, karar verici mercilerin bilgiye dayanarak karar verme süreçlerinin hızlandırılması olarak sıralanabilir. 

E-Devlet kapısı az bilinen adıyla kimlik kartı uygulaması amaçlarını şöyle sıralayabiliriz. Zamandan kazanç sağlamak, bireysel katılımın en üst seviyeye çıkarılması, hayat kalitesinin artması, ekonomik gelişime katkı olarak listeyi oluşturabiliriz. Günümüz dünyasında ekonomik gücün etkin güç haline gelmesi ve ekonomik sınırların silinmesi ile bilgi ve teknoloji zirveye oturmuştur. Türkiye ile gelişmiş ülkeler arasındaki farkı azaltmak adına yaptığı çalışmalardan birisi de e-Devlet kapısı olmuştur. Devlet, halk ile arasındaki bağlantıları güçlendirerek gelişmişliğini arttırmayı hedeflemiştir. Kamusal hizmetleri oturduğumuz yerden halletme kolaylığı veren e-Devlet kapısı yaklaşık 40 milyon kullanıcıya yaklaştı. Eskiden devlet dairelerinde sıra bekleyerek zorlukla alınan resmi evrakları şimdi sadece internet bağlantılı bilgisayar veya telefon ile elde edebiliyoruz. En popüler olan e-Devlet az bilinen adıyla kimlik kartı uygulamalarını inceleyelim. 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan Alt-Üst Soy bilgisi hizmeti son dönemlerin en popüler e-Devlet iç sekmesi oldu. Birçok insan atalarının nerelerde hangi yıllarda yaşadığını bu sekme ile öğrendi. Adalet Bakanlığı Veraset İlanı Sorgulama Hizmeti bir başka e-Devlet sekmesi. Eğer size miras bırakılmış ise size miras bırakan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını yazarak miras durumunuzu öğrenebilirsiniz. Millî Savunma Bakanlığı’nın hizmeti olan Şehit Bilgisi Sorgulama ile 1853 ile 1928 yılları arasında şehit personel verilerine ulaşabilirsiniz. Kendi T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sekmeye giriş yapabiliyorsunuz. Yine Millî Savunma Bakanlığı hizmeti olan Sefer Görev Emri Sorgulama sekmesi ile sefer sorgulaması yapabilmektesiniz. Afrin olayları sonrasında bu sekmeye giriş sayıları artmıştır. İş başvurusu, okul kaydı, staj girişi gibi birçok işte lazım olan evrakların en üst sırasında gelen İkametgâh da e-Devlet kimlik kartı uygulaması içerisinde mevcut. Önceden muhtarlardan ücret karşılığı aldığımız bu belge e-Devlet kapısında ücretsiz. EGM’nin (Emniyet Genel Müdürlüğü) e-Devlet üzerinden halka sunduğu hizmetin adı Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulamadır. 

Telekomünikasyon işletmecilerine ait abonelik, borç ve alacak bilgilerini de e-Devlet kimlik kartı uygulaması ile öğrenebilirsiniz. BTK sekmesi ile mevcut. Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama sekmesi en çok giriş yapılan sekmelerden biridir. Adınıza açılmış dava olup olmadığını gösterir. Hudut Kapıları İşlemleri sekmesi ile ülkemize yaptığınız giriş, çıkış saatleri ve sınır kapısı bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

İşte tüm bunlar ya bilgisayar ortamında gireceğiniz e-Devlet sayfası ile ya da akıllı cep telefonlarındaki store uygulamalarına e-Devlet, kimlik kartı uygulaması indir yazarak ulaşabilir, işleriniz halledebilirsiniz. E-devlet üzerinden yapacağınız birçok işlem ile kurumlara gitmeden rahatlıkça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hem zaman kaybı yaşamazsınız hem de stres yaşamamış olursunuz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.