E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılında hizmete açılan e okul veli bilgilendirme sistemi, ilk ve ortaokul öğrencilerinin öğretmenleri tarafından yüklenen tüm bilgilerinin velileri tarafından takip edilmesini sağlayan sistemdir. Kısaca VBS olarak da bilinen e okul veli bilgilendirme sistemi, hem öğretmenlere, hem de velilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sistemde iki hizmet bulunmaktadır. Birincisi öğretmenlerin öğrenciler hakkındaki tüm bilgileri eksiksiz olarak girdiği yönetim sistemi, diğeri de öğretmenlerin girdiği bilgileri velilerin ayrıntılı olarak görmelerini sağlanan veli bilgilendirme sistemidir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Neleri Kapsar?

Sistem öğrenci ile alakalı tüm bilgilere ayrıntılı olarak ulaşılmasını sağlayan bir şekilde işlemektedir. E okul veli bilgilendirme sistemi ile

  • Öğrencinin yazılı ve sözlü sınav sonuçları,
  • Devamsızlık durumu,
  • Karne notları,
  • Aldığı belgeler,
  • Sınav tarihleri,
  • Haftalık ders programı
  • Nakil durumu
  • Performans ödevi sonuçları
  • Yatılı okulda kalıyor ise izin belgeleri
  • Ve yıl sonu başarı durumu görüntülenmektedir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bilgisayar ya da akıllı telefonlara indirilen linkler üzerinden e okul veli bilgilendirme sistemine çok kolay bir şekilde giriş yapılabilmektedir. Öğrenci güvenliği için belirtilen bir güvenlik kodu, öğrenci kimlik numarası ve öğrenci okul numarası ile giriş yapılarak, öğrencilerin okul içerisindeki tüm bilgilerine ulaşılabilmektedir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi için Kısa mesaj Uygulaması

Öğrencilerin durumunu kısa mesaj olarak telefonlarına gelmesini isteyen veliler için e okul veli bilgilendirme sistemi yepyeni bir hizmet sunuyor. Buna göre, velilerin cep telefonlarından istedikleri durumu örneğin sınav tarihi, sınav sonucu, devamsızlık gibi ne öğrenmek istiyorlarsa ona kısa mesaj yoluyla ulaşmaları mümkün oluyor.

Böylece her yeden bu sitem sayesinde kısa mesaj yoluyla öğrenciye ait her bilgiye rahatça ulaşılabiliyor.

Modern Eğitimde E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Neden Önemlidir?

Dijital ortamda şifresiz olarak internet üzerinden giriş yapma kolaylığı sunan E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, öğrencilerin en güncel okul bilgilerini velilerin anında görebilmelerini sağlıyor. Sadece not bilgilerini değil devamsızlıklarını da anında öğrenme imkanı sunuyor.

Böylece ebeveynler, çocuklarını bir anlamda gözetim altında tutup, herhangi bir devamsızlık, kötü not, söylenmeyen sınav günleri gibi okul hayatını ilgilendiren her bilgiye ulaşabiliyor. Veli, yoğun iş temposu içerisinde olsa bile, okula gitmeden çocuğun okul durumunu ve devamsızlığını öğrenip gerekli tedbirleri alabiliyor.

Böylece aile ile okul iş birliği içerisinde çalışıp, çocuğun herhangi bir yanlış yapmasını önleyebiliyor. Zayıf olan dersler, sınav tarihlerini öğrenen veli, öğrencinin yanında olup, başarılı olması için yardım edebiliyor. Özellikle devamsızlık yapan çocukların durumu veliler ve çocuk için çok daha önem arz ediyor.

Kötü amaçlı insanların kandırarak okuldan uzaklaştırdığı öğrencinin velisi bunu öğrenip gerekli tedbirleri alabiliyor. Aile de öğrenciler de sonuçta kazanıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.