E-devlet Yeni Hizmetler

E-devlet vatandaşlara verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. E-devlet sayesinde kullanan kişiler zamandan tasarruf etmiş olup en güvenli ve en kısa sürede kurumlarda alabileceği tüm hizmetlerin bir çoğunu eksiksiz şekilde alabilirler. Bu hizmet sistemi oldukça güvenlidir. PTT’den alacağınız şifre ve t.c. kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Tüm bilgileriniz e-devlet hesabınızda güvenli olacaktır. E-devlet sayesinde pek çok bakanlık kurum ve kuruluşlardan hizmet alabilirsiniz, uzun süredir ülkemizde hizmet veren e-devlet sistemi her geçen gün yenilenmekte ve yeni hizmetler vermektedir. Hizmetlere e- devlet’in ana sayfasından ulaşılabilir. E- devlet yeni hizmetler pek çok vatandaşın hızlıca hizmet almasını sağlamaktadır.

E- Devlet Avantajları Nelerdir?

Özellikle dışarı çıkmadan işlem yapmak isteyenler için büyük bir avantaj olan e-devlet her geçen gün hizmetleri arasında yeni özellikler de eklemektedir. Bu hizmetlerin kapsamı Emniyet Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, SGK, Tarım ve Orman Bakanlığı, TOKİ gibi kurum ve kuruluşlardır.

E- Devletin Yeni Hizmetleri Nelerdir?

 

E-devlet yeni hizmetler ile genellikle nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yeni gelen e-devlet hizmetleri kimlik bilgisi değiştirmek üzerinedir. Son zamanlarda e-devlet üzerinden dul kadınların bekarlık hanesini canlandırma başvurusu, evli/ dul veya boşanmış kadına soyadı değişikliği başvurusu, isim denklik belgesi başvuru durumu sorgulama nüfus kağıdındaki din bilgisi değişikliği başvurusu da e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu hizmetleri e- devlet üzerinden ulaşmak için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E -devlet şifreniz eğer yok ise bu hizmetlerden e- devlet üzerinde yararlanamazsınız, tüm bu yeni hizmetler her geçen gün güncellenmektedir.

Yeni eklenen tüm bu kimlik bilgileri hizmetleri nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kısmında bulunmaktadır. Bu hizmetlerden biri e-devlet üzerinden almak istiyorsanız nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kısmına gitmelisiniz.

 

Bunun yanı sıra Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü de e-devlet üzerinden hizmet vermeye başlamıştır verdiği ilk hizmet ise elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulamadır bu hizmeti almak için e-devlet şifreniz olması yeterlidir.

E-devlet’in en sık kullanılan uygulamalarından bir tanesi de soy ağacı uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde insanlar son birkaç yıldır kendi soyadlarını nereden geldiğini bilmekte ve birkaç kütük üstteki kişilerin hangi nüfusa sahip olduklarını bir sistem üzerinden görebilmektedirler. Bu sistem geliştirilmek ile birlikte her geçen gün yeni bir özellik eklenmektedir. Aynı zamanda kişiler bu sistem sayesinde sadece kendinden önce yaşamış olan atalarını bulmakla kalmaz aynı zamanda nereden geldiklerini ve bu Ataların kaçıncı yıllar arasında yaşadıklarını da bulunmaktadır. E-devletin en sık kullanılan uygulaması olan soy ağacı uygulaması her geçen gün geliştirilmeye devam etmektedir. Kullanıcı talebinin fazla olması nedeniyle kişiler bu konu üzerine çalışmalar yapmaktadır. Örneğin diğer eski kayıtlar incelenmekte ve bulunan yeni kayıtlar eklenmektedir. Bu sayede kişiler daha eski atalarına ve daha önceden nerede yaşadıklarını erişebilmektedir. Sürekli güncellenen uygulamalardan bir tanesi de soy ağacı uygulamasıdır. E- Devlet yeni hizmetler kendini geliştirmekte ve sürekli olarak güncellemektedir. Konu üzerinde çalışan çok sayıda uzman olduğu için en basit sistemi bile sürekli olarak güncellenmektedir. E-devlet kişilerin daha rahat erişmesi ve daha rahat kullanması için son derece önemlidir. E-devlet üzerinden erişilebilen mobil uygulama bile kendini devamlı olarak güncellenmekte ve kendine yeni özellikler katmaktadır. E-devlet yeni hizmetler kategorisi oldukça geniş bir kategoridir ve çok sayıda güncellemesi bulunduğu için oldukça geniş uçludur. Kişiler e-devlet’in güncellemelerini takip ederek işlerini daha hızlı ve daha kolay olarak yapabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.