e-Devlet Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Çeşitli kurumlara ya da kuruluşlara yapılan işlem başvurularında bazı belgeler istenir. Bu belgelerin içinde de vukuatlı nüfus kayıt örneği de bulunmaktadır.Kullanım alanı oldukça geniş bir belgedir. Nüfus kayıt örneği olarak da bilinmektedir.Vukuatlı nüfus kayıt örneği önceden muhtarlıklar ya da nüfus dairelerinden alınırdı. Gelişen teknoloji ile hemen hemen her şey dijital ortama aktarıldı. E-Devlet, pek çok bilgi ve evrağa ulaşabilmenin kolay yoludur. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve şifreniz ile girerek sigorta bilgilerinden öğrenci belgesine kadar ulaşılabilmektedir. e-Devlet vukuatlı nüfus kayıt örneği rahatlık ile alınabilmektedir.

Bu belge yüksek lisans, doktora, burs başvurusu gibi eğitim alanında kullanılmaktadır. Bakanlıklar, adli makamlar ve adli işlemleri ile sınırlı kolluk kuruşları tarafından da talep edilen belgeler arasındadır. Milli Savunma Bakanlığı, asker alma işlemlerinde de kullanılmaktadır. Evlenecek çiftlerin, evlendirme dairelerine başvururken istenen belgelerden arasında yer almaktadır.Bunların dışında miras ve emeklilik işlemlerinde, iş başvuruları, vize işlemleri,tayin işlemlerinde ve dış temsilciliklerde istenmektedir. Ölüm işlemlerinde sağlık kuruluşları tarafından gerekli işlemlerin yapılmasında kullanılmaktadır.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinde Hangi Bilgiler Bulunmaktadır?

Kurumlar ve kişilerden talep edilen vukuatlı nüfus kayıt örneğinde sizin ve ailenizin üyeleriniz hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır. Ailenin bilgilerinin bulunması halinde aile nüfus kayıt belgesi adını almaktadır. Sizin, anne, baba ve kardeşlerinizin doğum yeri, doğum tarihi, medeni durum ve bu kişilerin sağ ya da ölü olduğu gibi bilgileri içermektedir. Bu belgede açık adres bilgileri, eğer evli iseniz eşinizin evlenmeden önceki kızlık soyadı da bulunmaktadır. Yabancı uyruklu ve çifte vatandaşlığı olan kişilerin vatandaşlık bilgileri yer almaktadır.

e-Devlet vukuatlı nüfus kayıt örneği internet üzerinden kolay bir şekilde alabilirsiniz. Yapmanız gereken işleri ya da başvurularda bu evrakın talep edilmesi halinde bulabilir ve kullanabilirsiniz.

e-Devlet’den Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Pek çok yerler kullanılan vukuatlı nüfus kayıt örneği önceden nüfus müdürlükleri, kaymakamlık ve muhtarlıklardan alınmaktadır. Günümüzde ise e-devlet üzerinden çok kolay bir şekilde alınmaktadır. e-Devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneğişu şekilde alınmaktadır. e-Devlet’e Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile şifre ile giriniz. Bu bilgileri girdikten sonra sisteme giriş yap butonuna basınız. Butona bastıktan sonra hizmetlerin bulunduğu ekran gelmektedir. Daha sonra nüfus kayıt örneği sorgulama hizmeti sorgusu yapılmalıdır.

Hizmet ile ilgili önemli bilgiler bulunmaktadır. Gelen ekrandan o günün tarihine göre belge düzenlenmektedir. Ekranda yazan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” yazısı başında bulunan kutu işaretlenmelidir. Belge hazırlanmadan önce bu belgeyi neden almak istediğinizi belirtmelisiniz. Belgenim kullanım sekmesinde seçim yapılmalı ve belgenin alınma amacın göre düzenlenmesi gereken alanlar doldurulmalıdır. Bu bilgiler dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Bu bilginin dışında nüfus kayıt örneği tipi (kişi, aile, nüfus aile) seçilmelidir. Eğer daha önceden boşanmış iseniz eski eş listele altında bulunan evet ya da hayır butonundan biri işaretlenmelidir. En son vukuatlı belge(olayları göster) sekmesinin altında evet butonunu seçilmelidir. Evet, seçilmez ise vukuatsız olarak belge oluşturulacaktır. Belgenin verileceği neden ise kuruma ibraz, kuruma talep ya da kişi talebi seçeneklerinden birinin seçilerek sorgula butonuna basılmalıdır.

Kısa bir süre içinde vukuatı nüfus kayıt örneği hazırlanmış olmaktadır. Dosyayı indire belgeyi kaydedebilir ve daha sonra çıktıyı alabilirsiniz. Oluşturacağınız e-Devlet vukuatlı nüfus kayıt örneği, belge üzerinde yer alan Barkod numarası ve T.C. Kimlik numarası, bu belgeyi paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama hizmeti ile görüntülenebilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.