E-devlet Telefon Kayıt Nasıl Yapılır

E -devlet uzun zamandır vatandaşların şahsi işlerini halletmeleri için özel bilgilerinin de içinde yer aldığı bir sistemdir. Bu nedenle kişilerin e-devlet şifreleri şahsidir ve kimseyle paylaşmaması gerekmektedir .Çünkü e-devlet’in içinde kişilerin ailevi bilgileri ne kadar pek çok mahrem bilgisi bulunmaktadır. Bu bilgiler e-devlet içerisinde güven altındadır. kişilerden başka kimsenin e-devlet’e girişi olmamalıdır. Bu nedenle 15 yaşını doldurmuş her birey kendine en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilmektedir. Bu e-devlet şifresini daha sonrasından değiştirebilmektedir.

E -devlet şifresi alan kişiler kendi tüm bilgilerini e-devlet üzerinden görebilmektedir. Soy ağacı, herhangi bir ceza alıp almadığı ya da buna benzer pek çok bilgi e-devlet üzerinden görülmektedir. E -devlet vatandaşların bir tüm işlerini bir nevi çevrimiçi olarak yapmasını sağlayan elektronik bir haberleşme sistemidir. Bu nedenle gerekli duyurular ve kişisel olan bilgiler bu sistemin içerisinde yer almaktadır. Sistem şifresi sadece o kişinin girişi olduğu müddetçe oldukça güvenlidir, kimsenin bilgisini kimse ile paylaşmaktadır. Bu nedenle kişiler şifrelerini başkaları ile paylaşmamaya özen göstermektedir.

E Devlet Şifresi Aldıktan Sonra Yapılacaklar

E -devlet şifresi aldıktan sonra diğer bir önemli konu e -devlet’i güvene almak için telefon kaydı yaptırmaktır. E -devlet telefon kayıt nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir, kendine en yakın PTT şubesinden şifre alan vatandaş e-devlet’e giriş yaptıktan sonra profil ayarlarına girmektedir. Herkesin profili kendine özel olarak ayarlanabilmektedir, bu profil ayarlarının içinde kişisel ayarlar kısmı bulunmaktadır. İletişim seçenekleri bölümünde ise telefon numarası ve mail adresi gibi pek çok bilgi bulunmaktadır. Telefon numarasına tıklayarak kendi telefon numarasını giren kişiler onay butonuna bastıktan sonra gelen onay kodunu sisteme girmelidir. Bu sayede kişiler e-devlet telefon kaydını yapmış olur. E- Devlet telefon kaydı nasıl yapılır sorusunun cevabı bu kadar basittir fakat daha sonrasında şifrelerini ya da sistemde güncellemiş oldukları telefon numaralarını tanımadığı kişilerle paylaşmamaya özen göstermelidirler. Telefon numarasını değiştirmek isteyen kişiler yine aynı yolları izleyerek kolaylıkla telefon numarasını değiştirebilir. Cep telefonu e -Devlet’e girişi güvenli kılan unsurlardan bir tanesidir, aynı zamanda şifrenin unutulması gibi durumlarda cep telefonu oldukça kurtarıcı bir seçenek olmaktadır. E-devlet telefon kayıt nasıl yapılır sorusuna ek olarak sorulabilecek bir diğer konu da telefon numarasını değiştirmenin bir sınırı olup olmadığıdır. e-devlet üzerinden telefon numarası değiştirmenin bir sınırı yoktur fakat belli bir limiti geldiğinde ya da belli bir sıklıkta bu durum tekrarlandığında kişiler güvenlik amacıyla uyarı alacaktır. Bunun dışında engellemek gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda telefon numarası sebebiyle hesabı tehlikeye giren kişilerin hesabını kurtarmak zor olacaktır. Bu nedenle tanınmayan, bilinmeyen kişilere asla e-devlet şifresi verilmemelidir. Bu sayede kişilerin güvenliği sağlanabilmektedir.

Şifre Güvenliği Sağlamak

E-devlet tamamen bireysel bir platformdur. O nedenle şifre ve bilgi paylaşımı kesinlikle yapılmamaktadır. Şifre ve telefon numarası ile daha kolay giriş yapmak isteyen kişiler e-devlet mobil uygulamasını kullanabilirler, bu uygulama ortaya çıktığı zamandan beri pek çok kişinin kullandığı uygulamalardan biri olmuştur. Resmi işlerin hemen hepsinin yapılabildiği e-devlet mobil uygulaması indirip şifre girdikten sonra rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. E-devlet mobil uygulaması telefonlara da büyük bir görev yüklemektedir, bu uygulama indirildikten sonra akıllı telefonlar resmi işlerde yetki sahibi olabilmektedir. Bu da doğrudan iletişime sebebiyet vermektedir yani oldukça kullanışlıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.