E Devlet TC Kimlik İle Giriş

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına özel olarak sunulan E Devlet hizmetleri sayesinde insanlar kamu kurumlarına gitmeden birçok işlerini halledebiliyor ve çeşitli konularda hızlıca bilgi edinme imkânı bulabiliyorlar. Birçok işlemin online olarak yapılmasına olanak tanıyan E Devlet sistemi sayesinde hayat daha kolay hale geliyor ve resmi işlemlerin daha düzgün şekilde yürütülmesinde büyük kolaylık sağlanıyor. Hem kişiler hem de kamu kurumları için bir ayrıcalık haline gelen E Devlet sitesine giriş için ise kişilerin belli başlı bilgilere sahip olması gerekiyor. Bunlardan birisi de TC kimlik numarası ve şifredir. Ancak birçok insan hala günümüzde E Devlet şifresine sahip değiller. Böyle durumlarda da şifresiz E Devleti kullanabilmenin yolları aranıyor.

 

E Devlete Şifresiz Girilebilir Mi?

E Devlete şifre ile girmek son derece pratik olsa da kişilerin şifresinin olmadığı durumlarda da giriş işlemi yapmak mümkün olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e devlete giriş yaparken şifre kullanmak zorunda değiller. PTT’ye gidip şifre almak zorunda olmayan kişiler çalıştıkları birçok bankanın sayesinde de e devlete giriş yapabilme imkânı buluyorlar. Kişiler e devlet kurumsal site adresinin üst menüsünde bulunan kısmından internet bankacılığı kısmını tıkladıktan sonra bankanın logosunun seçilmesi gereklidir. Burada logoyu seçtikten sonra istenilen bölüme girdikten sonra internet bankacılığına girer gibi e devlete giriş yapabilme imkânı bulabiliyorsunuz.

 

E Devlete Şifresiz Girmenin Sakıncaları Var Mıdır?

E Devlete şifresiz olarak girmenin herhangi bir sakıncası bulunmuyor. İnternet bankacılığı hizmeti veren bankalar kişilerin bilgilerini yüksek bir koruma altına aldığı için e devlete girerken de herhangi bir risk ortaya çıkmıyor. Ancak şifre ile giriş yapmak çok daha pratiktir ve her seferinde banka logosu seçmek ve internet bankacılığı işlemlerinde uygulanan prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. E devlete giriş yaparken TC kimlik numarası her durumda gereklidir. Bu nedenle kimlik numarası olmayan kişiler hiçbir şekilde sisteme girme imkânı bulamıyor. E devlet hizmetlerinden yararlanabilmek için kişilerin mutlaka e devlet bilgilerini zaman zaman güncellemesi de gerekli bir durumdur.

 

E Devlet Şifresi Almak Zor Mudur?

E Devlete girmek için şifresi almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de e devlet şifresi almanın zor olup olmamasıdır. E Devlet şifresi almak için kişilerin bizzat kendilerinin PTT’ye başvurması gerekiyor. Başvurular yapıldıktan sonra PTT size belli bir ücret karşılığında E Devlet şifresi veriyor. Bu şifre geçici bir şifredir. Yani ilk giriş işlemi sırasında kullanmanız gereken şifredir. Sisteme girdikten sonra direkt olarak sistem sizi şifre yenileme sayfasına yönlendirecektir. Burada gerekli bilgileri girdikten sonra yeni şifrenizi belirleyerek şifrenizi kalıcı hale getirmeniz gereklidir. Tüm işlem adımlarını yaptıktan sonra dilerseniz sistemin sizi hatırlamasını isteyebilir ve sonraki girişlerde otomatik olarak da giriş yapabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.