E devlet soy ağacı sorgulama Nasıl Yapılır?

Soy ağacımızı düşündüğümüzde ilk akla gelen sorulardan biri soy ağacımda kimler var sorusu oluyor. Bu yazımızda size E devlet soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? Sorunuza cevap vereceğiz. Öncelikle bu hizmeti kullanabilmek için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Daha sonra e devlete giriş yapıyoruz. Gelen ekranda “Merhaba, Size nasıl yardım edebilirim?” yazan kutucuğa E devlet soy ağacı sorgulama yazıyoruz. Burada karşımıza farklı seçenekler çıkıyor. Fakat biz “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Alt üst Soy Bilgisi Sorgulama” yazısına tıklayacağız. Bu yazıya tıkladıktan sonra sisteme kayıtlı olan tüm soy ağacımızı görebiliyoruz.

En yukarıdaki yazan isim sisteme kayıtlı en üst akrabanızdır. Doğum ve ölüm bilgisi yazmaktadır. Bu sayede akrabalarımızın kim olduğunu nereden geldiğini görebiliriz. İstersek de sağ üstte bulunan yazdır seçeneğine tıklayarak sayfayı yazdırabiliriz. Bu sayede e devlet soy ağacı sorgulama işlemimiz bitmiş oluyor. Bazen e devlette oluşan teknik aksaklılar yüzünden sayfa görüntülenemeyebilir. Eğer ki böyle bir durum başımıza gelirse bir süre bekleyip aynı işlemleri yapmak sizi sonuca götürebilir.

E devlet Soy ağacı Sorgulama yapmak için gerekli belgeler

E devlet sorgulamalarımızı internetten yaptığımız için herhangi bir belge gerektirmiyor. Fakat e devleti kullanmak için kullanıcı adi şifremizin olması gerekiyor. Bunun içinde En yakın PTT şubesine gidip vezneden e devlet şifresi almak istediğinizi belirtmek gerekiyor. Kimlik kontrolünden sonra telefon numaranızı vermeniz gerekiyor. Çünkü işlemler bittikten sonra ilk şifreniz telefonunuza mesaj olarak geliyor. Daha sonra e devlete ilk girişimiz bu şifre ile oluyor. Şifreyi girdikten sonra size bir sözleşme ve şifrenizi yenilemek için gerekli adımları anlatıyor. E devlet soy ağacı sorgulama yapmak istiyorsanız bu adımları yapmak zorundasınız. Ayrıca farklı bir insanın da soy ağacına sorgulama yaptıramazsınız. Sadece kendi soy ağacınızı görebilirsiniz. Soy adlar farklı da çıkabilir bu gayet doğaldır. Çünkü anne tarafından soyadı evlendikten sonra değiştiği için soyadı farklılaşmıştır. Ayrıca yakınlık derecesinden örneğin annesinin babasının annesinin babası gibi dereceler yazar. Bu sizin için geçerlidir. Bu bilgileri kendinizi düşünüp öğrenin.

E devlet Soy ağacı sorgulama hakkında bilgiler

E devlet soy ağacı sorgulama yaptığımız zaman yaklaşık 1800 yılına kadar akrabalarımızı görebiliyoruz. Bunun sebebi devlet arşivlerinde o yıllara kadar olan bilgilerin saklanmasıdır. Eğer ki kayıtlarda yeni insanlar çıkarsa bu kayıtları e devlet ekleme olarak yapılıyor. Bazen de ölüm tarihleri yazmayabiliyor. Sadece ölümün tespiti yazıyor. Yani akrabalarımızın ne zaman öldüğü veya nerde öldüğü bilinmiyor. Ayrıca bu belge resmi işlemlerde kullanılmaz ve bilgilendirme amaçlı oluşturulur. Ayrıca son bir hatırlatma yapmak gerekirse yabancı uyruklu iseniz aile soy ağacınızı göremeyebilirsiniz. Aynı şekilde Türkiye nüfusuna yeni kayıt olduysanız bu hizmetten yararlanamayabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.