E- Devlet Şifresi Yenileme

E- devlet sistemi kişilerin devletin belli başlı imkânlarından yararlanılması için kullanılan online bir platformdur. Bu çevrimiçi platform kişilerin devlet ile alakalı iş ve görevlerini takip etmesin de büyük rol oynamaktadır. Birkaç sene önce kullanıma sunulan e devlet tüm kullanıcılar için kullanımı uygundur. Aynı zamanda herkesin e-devlet girişi e-devlet paneli de farklıdır. Bu nedenle kişiler oturum açmak istedikleri zaman kendilerine özel şifre ve kendi bilgileri ile giriş yapmalıdır. E- devlet’e giriş yapmak için TC kimlik numarası ve şifre gibi özel bilgiler gerekmektedir. Kişiye özel bu bilgilerden herhangi birinin unutulması durumunda yenileme işlemleri yapılmaktadır. Özellikle şifrenin unutulması sık sık görülmektedir e- devlet şifresi unutulması durumunda e-devlet şifresi yenileme yöntemlerine başvurulmaktadır.

E Devlet Şifresi Neden Yenilenir?

E- devlet şifresinin yenilemek için 2 neden bulunmaktadır ilk mevcut şifrenin artık kullanılmak istenmemesidir. Bu durumda şifre hatırlanmasını rağmen kişiler şifrelerini farklı bir şifre ile değiştirmek ister. Bu durumda e- devlet kullanıcısı ise şifre ile giriş yaptıktan sonra herkesin kendine ait olan profil sayfasından gerek telefon numarası yöntemi ile gerek de e-posta yöntemi ile şifre yenileme hizmetinden yararlanabileceklerdir. Bu sayede eski şifre tekrardan yeni şifre ile değiştirilebilecektir. İkinci bir yol ise şifresini unutan kullanıcılar içindir. Bu kullanıcılar şifresini unuttukları için giriş yapma problemi çekerler. E -devlet’te de pek çok hizmet olduğu için kimi zaman girmek zorunlu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda şifre yenileme işlemi kolaylıkla yapılacaktır. Herkes E -devlet’e kayıt olurken 1 adet telefon numarası ve 1 adet de mail adresi bırakmaktadır. Eğer bir kişi şifresini unutursak onun mail adresine ya da telefon numarasına yeniden şifre yenileme talebi gelecektir. Bu talep doğrultusunda şifresini kolaylıkla yenileyebilmektedir. E-devlet şifresi yenileme işlemi oldukça kolaydır fakat kişilerin şifresini unutup zor durumda kalmaması için şifresini güvendikleri yerlere kayıt etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda başka kişilerin erişimini engellemek için e-devlet şifresinin orta zorlukta yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede e Devlet şifresi yenileme işlemi sıklıkla yapılmayacaktır, aynı zamanda e-devlet’i kullanıcıları için şifrelerine unutma ya da oturumlarını teyit etme durumlarında belli başlı güvenlik soruları sorulmaktadır. Bu güvenlik sorusuna doğru cevap veremeyen kişiler oturumu gerçekleştirilememektedir. O nedenle kişiler emin oldukları güvenlik sorularını yapmalı ve şifresini orta zorluğun üstünde seçmelidir.

E Devlet Şifresi Hangi Durumlarda Yenilenmektedir?

E-devlet şifresi başkası tarafından öğrenirse ne olur e-devlet şifresi yenileme nedenlerinden bir tanesi de şifrenin başka kişiler tarafından ele geçirilmesidir. Her platformda olduğu gibi e-devlet platformunda da şifrenin başka birisinin eline geçmesi son derece tehlikelidir. E Devlet üzerinde kişilerin tüm geçmişi ve özel bilgileri yer almaktadır. Bu nedenle bu özel bilgilerin en iyi şekilde korunması gerekmektedir. Bu koruma işlemi başarısız olur ve şifre başka biri tarafından öğrenilirse o durumda e Devlet şifresi yenileme işlemlerini hemen başvurulması gerekir.

E- devlet şifresi yenileme işlemi oldukça kolaydır fakat sürekli tekralanması halinde kişiler şifrelerini tamamen unutabilecek ve girişte bir takım zorluklar yaşayabilecektir. Bu nedenle de belli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.