E-devlet Mahkeme

Son zamanlarda çeşitli devlet işlerinin internet üzerine taşınmasından sonra kişiler işlemlerini internet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden birçok işlem yapılabildiği gibi mahkeme işlemleri de yapılabiliyor. E devlet Mahkeme konusunda bazı işlemler internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Adalet Bakanlığı dava dosyası olan kişiler, E devlet internet sayfası üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla ve belirlediği şifresiyle giriş yapıp bilgi alabiliyor. Adalet Bakanlığı dava sorgulaması yapılarak, kişinin adına veya müdahil olduğu bir olaya ilişkin davanın olup olmadığı öğrenilebilir. Eğer ilgili konularda dava dosyası varsa bu sistem sayesinde temel daha bilgilerine ulaşabileceksiniz.

Adalet Bakanlığı dava dosyası sorgulama dışında İcra Davası sorgulama da yapılabilmektedir. Yine e devlet sistemine giren kişiler TC No ve şifresiyle giriş yaparak icra davalarını sorgulayabilir. Adalet Bakanlığı’nın icra davası sorgulama hizmeti sayesinde icra dava dosyanızın temel bilgilerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Yargıtay Başkanlığı üzerinde davası bulunan kişiler de e devlet sistemi üzerinden bazı bilgilere ulaşabilmektedir. Kişiler Yargıtay’da bulunan davada sanık, davacı, davalı veya tanık gibi sıfatlarda olduğu takdirde dava dosyalarındaki bilgilere ulaşabilmektedir.

E-devlet Yargıtay Dosyası Nasıl Sorgulanır?

Kişiler Yargıtay üzerinde olan dava dosyalarını internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. E devlet Mahkeme hizmetlerinden biri olan Yargıtay dava dosyası sorgulama işlemlerine Yargıtay’ın internet şubesi üzerinden de ulaşılabilir. Bu şekilde işlem yapmak isteyen kişiler öncelikle www.yargitay.gov.tr adresine giriş yapmalıdır. Sonra dava dosyası sorgulama bölümüne tıklayıp gerekli bilgileri girilerek Yargıtay dava dosyasına ulaşım sağlanabilir. Bu sorgulama ile şu bilgilere ulaşılabilmektedir;

  • Dosyanın Cumhuriyet Savcısı’nda olduğu,
  • Dosyanın ilgili adrese göndermek üzere posta şirketine verildiği,
  • İlgili ceza dairesi ve ceza dairesindeki dava numarası,
  • Dava dosyasının arşive giriş bilgileri

gibi ayrıntılara ulaşılabilir. E-devlet üzerinden dava dosyası sorgulamak isteyen kişiler ise e-devlet uygulamasına TC No ve şifre bilgileriyle giriş yapabilir. Giriş yaptıktan sonra hizmetler bölümünden Adalet sekmesini seçmeniz gerekmektedir. Adalet sekmesinin en altında bulunan Yargıtay bölümüne girerek, Dava Dosyası Sorgulama ekranını açabilirsiniz.

Sorgulama ekranından, Yargıtay Dairesi Dosya Bilgileri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Dosya Bilgileri, Yerel Mahkeme Dosya Bilgileri, Yargıtay İlk Derece Dosya Bilgileri gibi işlemlere ulaşılabilir. Aynı zamanda bu sistem üzerinden adınıza açılan veya başkasına açtığınız davalar ve sonuçları bulunabilir. Mahkemelere ait bilgilere de erişmenin mümkün olduğu gibi dosya takibi de gerçekleştirebilirsiniz. Mahkeme gününü sorgulamak isteyen kişiler aynı sistem üzerinden dosya no ile sorgulama yapabilmektedir.

E- devlet Hizmeti Nedir?

Devlet hizmetlerinin elektronik ortamda vatandaşlara sunulmaya başlanmasıyla e-Devlet hizmeti geliştirilmiştir. Devlet hizmetlerinin internet üzerine taşınmasından sonra kişiler en hızlı yoldan, güvenlik ve kesintiye uğramadan işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. E-devlet uygulaması ile birçok kurumunu ve kişinin devlet kurumlarına ve hizmetlerine kolaylıkla erişebilmesi hedeflenmektedir. Son zamanlarda e-devlet uygulamasına birçok yeni hizmet eklenmiştir. Son olarak; imar barışı, dernek sorgulama ve icra dosyası sorgulama gibi işlemlerin eklendiği sistemde e devlet mahkeme işlemleri rahatlıkla yapılmaktadır.

E-devlet hizmetinden 15 yaşını dolduran ve TC vatandaşı olan kişiler kolaylıkla yararlanabilmektedir. Kişilerin e-devlet şifrelerini almak için PTT şubelerine başvurması gerekmektedir. Mahkeme kararıyla kişilere vasi tayin edilirse, bu kişiler e devlet şifrelerini tayin edilen vasileri ile alabilmektedir. 2008 yılında hizmete giren e devlet sisteminde birçok devlet hizmetinden yararlanılabilmektedir.

Birçok bakanlığın hizmeti bulundan sistemde; Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakanlık, Bilgi Teknolojileri kurumu hizmetleri verilmektedir. Bunlar dışında Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetleri olan araç sorgulama ve sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı gibi birçok bakanlığın işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.