E-Devlet Imei Sorgulama

Yurt dışından gelen telefonlardan IMEI harcı alınmaktadır. IMEI numarası gelen telefonların kaçak olarak gelip gelmediğini, çalıntı olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Yurt dışından gelen telefonlardan alınan harç 618 TL iken yeni yasa ile 1500 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 200 civarındaki harç oranındaki artış vatandaşı e devlet imei sorgulama nasıl yapılır olduğunu öğrenmeye yönlendirdi. Yapılan sorgulama neticesinde telefon cihazı hakkında bilgi almak mümkün olmaktadır.

Sorgulamayı yapan kişi elindeki telefonun kaçak mı çalıntı mı olduğuna dair en doğru bilgiye ulaşır. IMEI numarası akıllı cep telefonlarında ve tablet bilgisayarlarında bulunmaktadır. IMEI numarasının kopyalanıp kopyalanmadı yapılan sorgulama neticesinde ortaya çıkar. Akıllı cihaz kullanıcısı olan yüz binlerce insan bu aramayı ve sorgulamayı yapmaktadır.

Cep telefonlarının çok büyük oranı ithal ürünlerdir. İthal ürünlerin yasal yollarla ülkeye girişinin yapılmış olması gerekir. Ayrıca yetkili kamu kuruluşunun kullanımına izin vermiş olması gerekir. Ülkemizin bu konuda yetkili olan kurumu BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur. Yasal yollarla cihazların kullanımı için IMEI numarasının kurum nezdinde kayıtlı olması şarttır. BTK nezdinde kayıtlı olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu IMEI numarasından sorgulama yapmaktır.

Imei Numarası Nasıl Öğrenilir E devletten Nasıl Sorgulanır? 

Açılımı International Mobile Equipment Identity yani Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği olan IMEI her telefonda bulunur. Telefonun kendine özel kimlik numarası olarak nitelendirilebilir. E devlet imei sorgulama yapabilmek için telefonun kimlik numarası bilinmelidir. IMEI numarası 16 hanedir. 16 haneli numara üretimi sırasında cihaza tanımlanır. Bu numara sayesinde cihaza ait bütün bilgilere ulaşmak mümkün olur. GSM operatörleri numara sayesinde iletişimin hangi cihazla yapıldığını bilir. Üretici ve dağıtıcı firmalar bu numaraları garanti ve satış amaçlı kullanır.

IMEI numarası her telefona özel olarak atanır. Bu numarayı öğrenmek oldukça kolaydır. Telefonun arama bölümüne *#06# yazılır. Yapılan işlem neticesinde ekrana 16 haneli bir numara gelir. İşte bu 16 haneli numara telefonun IMEI numarasıdır. E devlet kapısı uygulamasından da IMEI numarası sorgulaması yapılır. E devletten sorgulama yapmak için;

  • E devlet sistemine kullanıcı kendi kimlik bilgilerini ve şifresini yazarak giriş yapar.
  • Arama kısmına IMEI sorgulama yazılarak arama yapılır. Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ile işbirliği ile hazırlanan sayfaya yönlendirilir.
  • Çıkan ekrana IMEI numarasının yazılması gerekecek. IMEI numarası yazılıp sorgula denildiğinde bilgiler ekrana yansıyacaktır.

E devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulama ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemeden cihazın     IMEI kaydının yapılıp yapılmadığını, kaynağın ne olduğu birkaç dakika içinde öğrenilir.

Imei Kaydı Yapmak ve E Devletten Kontrol Etmek

Cihazların Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kayıt altına alınması gerekir. E devlet imei sorgulama yapılıp kayıtlı olmadığı görülen cihazların hemen kaydının yaptırılması şart. Çünkü kayıtsız cihazlar en fazla 4 ay yani 120 gün kullanılabilir. 120 gün sonrasında cihazlar kullanıma kapatılır. Sıfır olarak alınan akıllı telefonlarda kapatılma durumu yaşanmaz. Ancak;

  • Yurt dışından alınan cihazlarda
  • Daha önce kopya IMEI numarası kullanılan cihazlarda
  • IMEI numarası kopyalanmış cihazlarda iletişime kapanma sorunu yaşanabilir.

Yurt dışından satın alınan cihazların kaydının yaptırılması gerekiyor. İkinci el telefon almayı düşünenlerin de IMEI numarasını kontrol edip öyle alması gerekir. Çünkü ikinci el olarak satılan telefonlarda çalıntı olma durumu veya IMEI numarasının kopya olması durumları sıklıkla yaşanmaktadır.

Yurt dışından getirilen telefonlar öncelikle kullanıcının pasaportuna işlenir. Pasaporta işlenmesinin ardından kullanıcı E devlet imei sorgulama yapmalıdır. Açılan sayfada kişinin cihaz kayıt hakkı varsa harç bedelini ödeyip gerekli bilgileri doldurup kaydını gerçekleştirir. Yapılan işlemlerin ardından GSM operatörüne gidip cihazı kaydettirmek için kayıt işlemlerini tamamlamak için başvuruda bulunulmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.