E-Devlet İmei Kaydı Nasıl Yapılır?

Merak edilen konular IMEI konusu yer alıyor. IMEI numaralı eşyaların ticaretine Resmî Gazete aracılığı ile güncelleme geldi. IMEI yurtdışı kaynaklı cihazların kaçak olup olmadığını anlayan numaradır. Yazımızda IMEI ile ilgili bilinen tüm bilgileri paylaşacağız. 

Cep telefonu aracılığı ile yapılan aramalarda ya da yapılan hücresel veri harcamalarında telefon hattı üzerinden cihaz sisteme bir sinyal gönderir. Bu sinyal, sinyali gönderen o cihazın sistemde tanımlanmış olup olmadığını kontrol etmekte. Cihaz tanımı için kullanılan numaralar dizisine yani tam olarak ifade edecek olursak Uluslararası Mobil İstasyon Ekipman Kimlik Numarası olan IMEI denir. IMEI İngilizce bir kelimedir, açılımı International Mobile Station Equipment İdentity Number olarak bilinir. IMEI sadece telefon için geçerli bir sistem değildir. Tablet, bilgisayar ya da herhangi bir elektronik cihaz internet bağlantısı olmak koşulu ile IMEI’ye bağlıdır. Çift hatlı telefonlar için dikkat edilmesi gereken bir husus, çift hattı olan mobil cihazın çift IMEI’si olur yani iki ayrı sorgulama ister.

IMEI, sorgulamasını yapmak için ilk olarak e-Devlet kapısı sistemine ister mobilden ister bilgisayar ortamından giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra arama kısmına “IMEI Sorgulama” yazarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yardımı ile hazırlanan sayfaya giriş yapınız. Karşınıza 4 aşamadan geçmesi gerektiğini anlatan bir yazı çıkar. Bunları başlık altında tek tek inceleyelim.

 İlk şartı yurda giriş tarihinin 120 günü geçmemiş olmasıdır. 120 gün ve üstündeki cihazlar onay alamamaktadır. Daha önce kendi adınıza yaptırdığınız bir cihaz kaydı varsa üç yıl cihaz kaydı yapamazsınız. En son yurda girişini yaptırdığınız cihazın giriş tarihi üzerinden hesaplanır. Bu kapsamda üç takvim yılı boyunca sadece kaydı gerçekleştiren yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlar üzerinden haberleşme hizmeti alabilecektir. Maddesi ikinci maddedir. 

Kayıt işlemine konu olan cihaz kimlik numarası yani IMEI, cihazınızda *#06# tuşlanarak arama yapıldığında ekranda gözükmektedir. Ayrıca cihazda birden fazla IMEI içerip, içermediğini ayarlar, menü, hakkında bölümlerinden görüntüleyebilmektesiniz ya da cihazın ambalajı veya faturası üzerinden kontrol ederek, işlem sırasında cihaza ait tüm IMEI numaralarından kaydedilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Harç bedelinin vergi daireleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara ya da sisteme entegre olmuş kuruluşlara yatırılması gerekmektedir. Başvuru sahibi kişi kendi T.C kimlik numarası ve kayıt edilecek cihazın IMEI numarasını belirterek yatırması gerekmektedir. 

Yanlış IMEI numarası veya numaraları ile yapılan kayıtların düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değildir. Kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar yurda giriş belgesinin 29 Mayıs 2019 ve önceki tarihli olması durumunda kayıt hakkının hesaplanması 2 takvim yılı üzerinden yapılır ve kaydı yapılan cihazın tüm hatlar ile kullanılabilmesi mümkün olur.

Bütün bu şartları okuduktan sonra başvuru belgesini doldurmanız gerekmektedir. Doldurmanız gereken kutucuklar şunlardır; Başvuru türü, kişi kendine mi çocuğuna mı başvuracağı belirlenir. IMEI No 1 zorunlu iken IMEI No 2 isteğe göredir. Yurda giriş yapılan belge türü (pasaport, nüfus cüzdanı, yabancı pasaportu) vs. sıradaki kutucuk ise belgenin ait olduğu ülke, giriş yapılan belge numarası, yurda giriş tarihi. Bütün bunlar doldurulduktan sonra devam et butonuna basılır ve onay ardından sonuç kısmına geçilir. Son iki kısımda e-Devlet gerekli işlemleri, sorguları hallettikten sonra size bildirmesini yapar.  IMEI kayıt ücretleri 618 TL’den 1.500 TL’ye çıkartıldı. Karar 19.07.2019 günü resmî gazeteden yayınlandı. Yani artık yurtdışından telefon getirmek maliyet olarak daha zor oldu. Sistem üzerinden yapmış olduğunuz IMEI kayıtları sonrasında telefonunuzda herhangi bir kapanma veya iletişime kesilmesini görmeyeceksiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.