E Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama

E Devlet her geçen dönemde kullanıcılarına yeni hizmetler sunmaya devam ediyor. Kurumsal tüm bilgileri sunan ve bunun yanında sınav sonucu, sınav başvuruları gibi konularda da halka hizmet veren E devlet sistemi son dönemde alt ve üst soy sorgulama ile de son derece başarılı bir hizmeti hayata geçirdi. Bugüne kadar çok merak edilen konulardan birisi olan alt ve üst soy bilgisi sayesinde insanlar geçmişte yaşamış olan aile büyükleri hakkında detaylı bilgiler edinebiliyor. Alt ve üst soy sorgulama işlemleri ilk dönemlerde birçok kişinin ilgisini çekmiş ve e devlet sitesinin kitlenmesine de neden olmuştur. Günümüzde artık herkes basit bir işlem sayesinde ailesinde yaşamış olan kuşaklar öncesindeki kişileri öğrenebilme imkânı buluyor.

 

E Devlet Alt ve Üst Bilgisi Sorgulama İçin Ne Gerekli?

Alt ve üst soy sorgulama yapabilmek için kişilerin sahip olması gereken birtakım bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler olmadan sistem üzerinden sorgulama yapmak mümkün olmuyor. Alt ve üst soy sorgulama işlemleri için TC kimlik numarası, E devlet şifresi gibi bilgiler gereklidir. Şifresi olmayanlar sorgulama işlemi yapamıyorlar. Çünkü sorgulama yapılabilmesi için portala girmek gereklidir. E devlet şifresi olmayanlar bu şifreleri PTT’ye başvuru yaparak alabilir ve gerekli sorgulamaları yapabilirler. E devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak sorgulamayı başlatabilirsiniz.

 

E Devlet Üzerinden Alt ve Üst Soy Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Çok merak edilen alt ve üst sorgulama işlemi son derece basittir. Sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet sitesine tıklamanız gerekiyor. Tıklama işlemi sonrasında e devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız isteniyor. Bu bilgileri de yazdıktan sonra eğer ilk defa giriyorsanız site sizi kimlik doğrulama sayfasına atacaktır. Daha önce girdiyseniz ana sayfa ile karşılaşacaksınız. Arama kısmından Alt ve üst soy sorgulama araması yaptığınızda sistem sizi ilgili arama sayfasına yönlendirecektir. Bu yönlendirme ekranında sizin talebiniz üzerine soya ağacağı raporunuz belirecektir. Sistemde karşınıza çıkan soy ağacı raporu sistemdeki yoğunluk durumuna göre aynı gün de gösterilebilir, birkaç gün içerisinde de size gösterilebilir.

 

E Devlet İle Alt ve Üst Soy Bilgisi

Rapor hazırlandıktan sonra beklemenize gerek kalmadan inceleme işlemine başlayabilirsiniz. Bu rapor birden fazla defada inceleme hakkınız bulunuyor. Dilerseniz sayfanın üst kısmında bulunan yazdır butonu ile alt ve üst soy bilgilerinizi kâğıda çıktı olarak da alabilirsiniz. Soy ağacı raporu için e devlete çok fazla yoğun şekilde başvuru yapılmaktadır. Herkes bu bilgilere e devlet üzerinden erişme hakkına sahiptir. Tek yapılması gereken PTT üzerinden bir şifre almak, sonra şifreyi kalıcı bir şifre ile değiştirmek ve sorgulama işlemini yapmak olacaktır. Bu basit işlem ile yüzyıllar öncesine kadar ailenizden kimlerin gelip geçtiğini öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.