Bilim Kurulu Toplantısı Detayları

Bilim Kurulu toplantısı detayları herkes tarafından çok merak ediliyor. Yeni alınan kararların neler olduğu, kısıtlamaların devam edip etmeyeceği, okulların durumu, aşılarda gelinen nokta gibi birçok önemli konu bilim kurulu toplantısı sonrasında açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hangi illerde vakaların artış gösterdiğini açıkladı.

Bilim Kurulu toplantısındaki değerlendirmelerde geçen haftaya göre 1 hafta içerisinde 100.000 nüfusta görülen vaka sayısı en çok artan 5 ilin Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale olduğu duyuruldu. Vakaların azaldığı iller ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova ve Bingöl olarak açıklandı. Ayrıca Bakan Koca, tedbir ve kısıtlamalara uymak, aşı ile en büyük gücümüz diyerek herkesi tedbirli olmaya davet etti.

İllere Göre Korona Virüs Vakaları

İllere göre açıklanan korona virüs verilerine bakıldığında %49,53 ile Bitlis’in en fazla düşüşü yaşadığı görülüyor. Bunu ise %38,20 ile Mardin, %36,79 ile Kastamonu, %26,66 ile de Bingöl takip ediyor. Artış gösteren illerin yüzdelerine bakıldığında; Bilecik %63, Erzincan %52,18, Kilis %42, 27, Uşak %31,18 ve Çanakkale de %30,57 oranında artış olduğu görülüyor.

Aşılamada Durum

Bilim Kurulu toplantısı detayları arasında merak edilen bir diğer durum da aşılardır. Türkiye, aşılamaya hız kesmeden devam ederken Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri de aşılandı.  18 Şubat itibariyle, Türkiye’de aşılanan kişilerin sayısıysa 6 milyonu geçti.

Kafe ve Restoranların Durumu

Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan, toplantı sonrasında restoran ve kafelerin vaka ve hastalığın seyri göz önünde bulundurularak açılmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Korona hastalığının Türkiye’de etkisini sürdürmeye devam etmesi buna karşın toplumsal bağışıklamaya yönelik aşılamaların devam etmesiyle vaka sayılarında düşüş görüldüğünü de ekledi. Salgın etkisinin kırılması içinse küresel bağışıklığa ihtiyacımız olduğunu dile getirdi. Vakaların ciddi oranlarda azalması sonucunda yeni normal yaşama dönülebileceğini belirtti.

Aynı zamanda yerinde karar dönemine geçildiğinde Türkiye geneli için alınan kararların il bazında değişebileceğini söyledi. İllerin vaka sayıları ve aşı oranları gibi ölçütlere bakılarak kısıtlamalara karar verilecek. İşletmeler il bazında hastalığın ve aşılamanın seyrine göre açılabilecek. Restoran, kafe ve kıraathane gibi yerlerin durumu önümüzdeki günlerde daha net şekilde belli olacak. Açılması durumunda kapasite sınırlamalarının da getirilebileceğini belirten İlhan, bulaşma hızının ve mutasyonlu virüsün etkisinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Mutant Virüslerin Durumu

Bilim kurulu toplantısı detayları arasında bir diğer önemli konu da mutant virüslerin durumudur. Bilim Kurulu üyeleri özellikle son aylardaki kısıtlamalar sayesinde düşüş görüldüğünü ancak mutasyon geçirmiş virüsün %30 daha fazla bulaştırıcı olduğunu söylüyorlar. Kasım ve Aralık aylarına bakıldığında şuan ki durumda vaka sayısının yarı yarıya azaldığı da açıkça görülüyor. Alınan önlemlerin ve kısıtlamaların azalmanın oranına göre tekrar değerlendirileceği de konuşulan konular arasında.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.