Bilgisayarı Kapatma Komutu Verme

Bilgisayarın farklı sebeplerle kapatılmaması gerektiği durumlarda bilgisayara bilgisayar kapatma komutu verme yapılır. Özellikle yüksek boyuttaki bir uygulama veya oyun indirilirken bilgisayarın gece boyu açık kalması gerekir. Bu gibi durumlarda bilgisayara indirmenin biteceği tahmini saat için kapanma komutu verebilirsiniz. Zaman ayarlı şekilde bilgisayar kapatma komutu verme bilgisayar kullanıcılarına bilgisayara erişimi olmadıkları durumlarda avantaj sağlar.

Bilgisayar Kapatma Komutu Nedir?

Bilgisayar kapatma komutu verme bilgisayarın belirli bir zamanda kendini kapatması için verilen emirdir. Bu komut, masaüstü veya dizüstü fark etmeksizin tüm bilgisayarlarda yapılabilir. Belirli bir süre girerek bilgisayar saatler içerisinde veya günler sonrasında bile kapatılabilir. Windows bilgisayarlara kapanma komutu vermek için birtakım işlemler yapmanız gerekiyor.

Bilgisayar Kapatma Komutu Nasıl Verilir?

Windows 10 işletim sisteminde yer alan zaman ayarlı kapatma komutu sayesinde bilgisayar istediğiniz zaman kendini kapatır. Bunun için Windows PC kapatma komutunu kullanmak yeterli oluyor. İstenilen saatte bilgisayarın kapatılmasını sağlamak için yapmanız gerekenler ilk olarak Windows-R tuşlarına basarak çalıştır bölümüne girmek olacak. Daha sonra buradan “cmd” komutunu yazarak enter tuşuna basmalısınız.

Komut istemi bölümüneyse “shutdown-s-f-t x” yazılmalıdır. Buradaki “x” yerine bilgisayarın hangi zamanda kapatılmasını istediğinizi yazarak o saatte bilgisayarın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken saat yerine saniyelik dilimler kullanılır. Örneğin 1 saat içerisinde bilgisayarınızın kapanmasını istiyorsanız 1 saat 3600 saniye olduğu için “3600” yazmanız gerekiyor. Eğer 6 saat sonra bilgisayarınız kapansın istiyorsanız da bu sefer “21600” yazmalısınız. Bilgisayarınızın 1 gün boyunca açık kalmasını ve gün sonunda kapanmasını istiyorsanız “86400” yazmanız gerekir. Özetle, komut istemi bölümüne yazacağınız şey “shutdown -s-f-t 3600” olacaktır.

Bilgisayar Kapatma Komutu Neden Kullanılır?

Bilgisayar kapatma komutunu kullanmak bilgisayar kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Özellikle yüksek boyutlu oyunlar indirilirken bilgisayar başında bitmesini beklemek zor olabiliyor. Bu durumda bilgisayara indirmenin biteceği tahmini süreyi girerek kapatma komutunu verebilirsiniz. İnternet üzerinden video yükleyen kişiler de bilgisayardaki bu özelliği sıklıkla kullanıyor.

Uzun videoların yüklenmesi saatler alabiliyor. Özellikle gece saatleri başlattığınız bir yüklemenin sabah saatlerine kadar süreceğini tahmin edersek bu komut çok faydalı olabilir. Aynı zamanda bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey bilgisayar dizüstüyse şarjda olmasıdır. Komutu verdiğiniz süre dolmadan bilgisayarınızın şarjı bitebilir ve kapanabilir. Komutu verirken saniye bazında hesaplandığını da unutmamalısınız. Bunun için doğru hesaplama yaparak olası yanlışlıkların önüne geçmeniz gerekir.

Bilgisayar Kapatma Komutu Dizüstü Bilgisayarda Nasıl Verilir?

Bu komut masaüstü veya dizüstü fark etmeksizin her bilgisayarda aynı şekilde verilir. Komut istemine girerek verilen kodu ve kapanmasını istediğiniz zamanı girmeniz halinde komutu vermiş oluyorsunuz. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların tek farkıysa kapatma komutu verdiğinizde dizüstü bilgisayarı şarja takmanız olacaktır. Bilgisayarın erken kapanmaması için şarjının yeterli olduğundan emin olmanız veya kapanana kadar şarjda tutmanız istediğiniz zamanda kapanması için önemlidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.